1-1 för VFF mot Växjö Norra
Erik Karlsson ordnade kvitteringen efter matchens prestation.
Trots den här poängen är VFF:s läge i tabellens botten fortsatt prekärt, det ska mycket till om kontraktet ska kunna räddas.
Det här var en match som kunde ha slutat hur som helst. Båda lagen skapade en hel del chanser, men hade svårt att få in bollen.
Värsta syndaren i hemmalaget var Jimmy Gullqvist. I 17:e minuten blev han frispelad av Ferdi Sajhadi, men något mål blev det inte.
I andra halvleks första minut kom Jimmy helt fri igen, den här gången räddade Växjömålvakten Fredrik Nilsson med en fotparad. Jimmy Gullqvist följde upp de här två chanserna med att nicka tätt utanför i 48:e minuten.
Värsta målsumparen i Växjö var nummer 16 Allan Schweck som hade flera fina lägen. I matchens allra sista minut var han så när att avgöra, helt fri med Markus Johansson i hemmaburen rullade han dock bollen utanför. Där var VFF-poängen ytterst nära att gå upp i rök.
VFF-tränaren Thomas Carlsson var riktigt nöjd med sitt lags insats:
- Om någon skulle ha vunnit var det vi. Vi var det bättre laget och var värda tre poäng, men tyvärr fick vi inte dit chanserna.
Växjö Norra tog ledningen med 1-0 i 24:e minuten. Gästerna fick en frispark nästan nere vid VFF:s kortlinje och Niklas Lockby slog bollen direkt i mål.
I 39:e minuten kom 1-1 och det efter matchens prestation av VFF-mittfältaren Erik Karlsson. Han gick elegant igenom Växjöförsvaret på egen hand och satte bollen i nät.
Därmed var det slut på målgörandet men som sagt, chanser saknades inte från något håll.
I VFF gjorde Markus Johansson en bra insats i målet och Daniel Djerf var bäst i backlinjen. På mittfältet märktes Jörgen Söderlund och Erik Karlsson mest. Tyvärr tvingades Jörgen utgå i 60:e minuten.
- Han fick känning av sin ljumskskada, säger Thomas Carlsson.
I anfallet gjorde Johan Olsson ett piggt inhopp i andra halvlek. Synd bara att han inte fick göra mål när han själv snyggt dribblade sig i fint läge i 68:e minuten men sköt tätt över.
I Växjö Norra var det ingen som höjde sig över mängden den här gången. Laget gjorde ett betydligt blekare intryck än väntat.
Ett blekt intryck gjorde även domaren Mikael Konradsson från Ljungbyholm. Men en sak var han duktig på att vifta med de gula korten i tid och otid...
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!