1-1 för Loftahammar
Loftahammars IF spelade 1-1 i måndagskvällens toppmatch i div. IV-fotbollen borta mot Sävsjö FF. I halvtid ledde Loftahammar med 1-0.
Andra halvlek var bara ett par minuter gammal när Sävsjö kvitterade till 1-1. En boll kom in från kanten och när Loftahammarsförsvaret skulle rensa undan bollen gick den in i eget mål.
I andra halvlek blev det mycket ställningskrig. Loftahammar hade några frilägen och ett stolpskott. Även Sävsjö hade en del möjligheter, men Loftahammarsmålvakten Markus Johansson svarade för några snygga räddningar.
Planen var blöt och svårspelad eftersom det regnade och åskade under matchen.
Spelande tränare Joakim Jansson ger Markus Johansson i buren det bästa betyget i Loftahammarslaget.
- Jag är nöjd med en poäng, Sävsjö är ett bra lag. Vi gjorde en riktig kämpainsats och försvarsmässigt är vi stabila just nu, konstaterar Jocke.
Nästa match spelar Loftahammar på tisdag i nästa vecka, då är det kommunderby hemma på Hammarvallen mot Västerviks FF.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!