Det är en irriterad Jan Lörelius vi möter på Nordenfalks gata i Almvik. Irritationen grundar sig i kommunens fiberprojekt som pågår i grannskapet. Jan berättar att det mesta av arbetet utfördes tidigare i höstas men att gatan han bor på ännu inte har återställts till fullo.
– Vissa delar av gatan har de asfalterat igen men längs med vägrenen har det bara täckts med grus och sand, förklarar Jan.
Att saker och ting tar tid har Jan förståelse för, samtidigt som han riktar kritik mot kommunen.
– När jag har hört av mig till kommunen så hänvisar de till de ansvariga entreprenörerna, men inget blir gjort. Det känns som att ingen tar det övergripande ansvaret.
Samtidigt har han en väderberoende farhåga:
– Kommer det snö kommer plogbilen med all säkerhet ploga bort det provisoriska grus som man täckt gatan med.
Magnus Petersson, verksamhetschef på Västervik Miljö och Energi, känner inte igen sig i kritiken.
– Hela situationen är rätt så komplex men de åtgärder som behövs ska ha gjorts av våra entreprenörer, säger Magnus.
Innan vintervädret är här på riktigt har entreprenörerna grusat de delar av vägen som inte fått asfalt ännu. Att man delat upp asfalteringen beror på att det inte funnits tid att asfaltera allt innan kylan kom. Därav prioriterade man de hål som gått tvärsöver gatorna.
När resterande del av gatan blir asfalterad är ännu oklart, men Magnus säger att det i vissa fall kan dröja upp till ett år att återställa.