Corona kastar skugga över kommunens ekonomi

Den ekonomiska starten på 2020 har varit tuff för Västerviks kommun. Coronaepidemin kan lägga ytterligare last till bördan.

Kommundirektör Anders Björlin säger att bland annat det ekonomiska biståndet och skatteintäkterna kan påverkas av coronakrisen.

Kommundirektör Anders Björlin säger att bland annat det ekonomiska biståndet och skatteintäkterna kan påverkas av coronakrisen.

Foto: Ellinor Harrysson / Arkiv

Västerviks kommun2020-03-26 18:00

När uppföljningen för årets två första månader redovisades för kommunstyrelsen var mycket sig likt jämfört med uppföljningen för en månad sedan. Än så länge lutar det åt ett överskott, men det är mycket litet: 8,5 miljoner kronor.

Höjda statsbidrag äts upp av sjunkande skatteintäkter, och ökade kostnader inom socialnämnden.

Då kanske det värsta ändå inte har kommit än. Coronaepidemin har redan satt stor prägel på livet i kommunen. Med all säkerhet kommer smittan att bli mer utbredd i våra trakter snart. Ingen vet hur lång tid det kommer att ta innan krisen är över, och vilka följdverkningar det då fått för till exempel näringslivet och arbetsmarknaden.

– Vi har fått en försäkran från staten att den ska ta de merkostnader vi har i samband med coronasmittan, säger kommunstyrelsens ordförande Dan Nilsson.

Det är inte säkert exakt vad som kommer att täckas. Tills vidare bokförs till exempel de luncher som lokala restauranger delar ut till skolelever på det kontot.

Skulle man få ett utbrott av corona på ett äldreboende räknar man med att få beordra en hel del övertid för att klara situationen.

– Det ekonomiska biståndet kommer nog också att öka. Många som sägs upp har inte a-kassa, säger kommundirektör Anders Björlin.

Krisen innebär inte bara ökade kostnader. Skatteintäkterna kan komma att minska ytterligare.

– Sveriges kommuner och regioner har kommit med en första bedömning. Då har de dragit ner skatteintäkter med en och en halv procent på grund av coronaviruset. För oss skulle det motsvara 30–40 miljoner kronor, säger Anders Björlin.

Samtidigt säger han att läget är väldigt svårbedömt, och att det är nya prognoser att vänta framöver.

Är det aktuellt med permitteringar? Till exempel så bedrivs det ju inte någon serveringsverksamhet vid skolköket på gymnasiet.

– Den bild jag har är att i den yrkesgruppen, som i många andra, så har man problem med sjukfrånvaro så att den personal vi har kommer väl till pass, säger Dan Nilsson (S).

Anders Björlin säger att det finns en ekonomisk krockkudde för Västerviks kommun. Slutar året på minus så finns det en resultatreserv på 150 miljoner kronor som har byggts upp genom överskott från 2012 och framåt.

De år som kommunen gjort större överskott än 45 miljoner kronor så har det överskjutande beloppet stoppats in i reserven.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!