Ett tag såg det inte ut att bli någon förlängning av Västerviks flygplats från 800 till 1 199 meter. Kommunfullmäktige hade anslagit sex miljoner kronor till förlängningen, men snart insåg man att det skulle bli dyrare än så.
– Då blev Centerpartiet tveksamma till projektet. Miljöpartiet var emot, och många i min fullmäktigegrupp undrade om det var rätt att gå vidare, berättar Tomas Kronståhl (S).
Det var i det läget som behovet av ambulansflyg fördes fram. Sjukhuschefen Henrik Holmberg skrev ett brev, och kommunstyrelsen gästades av läkare och annan personal från barnkliniken i Västervik. De berättade hur sjuktransporter mellan Västervik och de större sjukhusen fungerar, och vilka tidsvinster som skulle gå att göra med ett fungerande ambulansflyg.
– Då svängde opinionen helt, säger Kronståhl.
I veckans Uppdrag Granskning hävdas att Mommehål, trots investeringarna inte svarar mot de krav som ambulansflyget ställer. I princip har investeringarna varit pengar i sjön.
– Jag tycker inte att de håller sig till sanningen. Vi arbetar fortfarande för att flygplatsen ska godkännas för ambulansflyg, säger Tomas Kronståhl.
Att ta reda på vilken part som har rätt visar sig inte vara helt enkelt. Mycket pekar på en sak – kommunen har gjort en investering utan att vara säker på att flygplatsen kommer att kunna användas som det är tänkt.
Det finns nämligen två stora osäkerhetsfaktorer:
* Ny teknik. Västervik kommer att använda sig av en ny teknik där man inte behöver flygledning på plats. Först i slutet av det här året, eller i början av 2019 kommer kommunen att kunna skicka in en ansökan. Även med den nya tekniken måste flygplatsen svara mot ett antal säkerhetsvillkor. Det handlar om väderrapportering, att säkerställa att banan hålls fri och säkerhetsåtgärder för att undvika kollisioner i luften.
Det är Transportstyrelsen som ska godkänna de säkerhetsmått som Västervik vidtagit. Det går inte att dra några slutsatser om det är Uppdrag Granskning eller kommunen som har rätt, utifrån tidigare ansökningar:
– Tekniken är ny, och många är intresserade. Däremot har vi bara fått en ansökan än länge, säger Jörgen Andersson, chef på avdelningen för luftrum och flygplatser på Transportstyrelsen.
Luftfartsverket har fått uppdraget att ta fram en procedur åt Västerviks kommun. Den beräknas vara klar i november. Därefter ska proceduren godkännas av Trafikstyrelsen.
* Flygoperatörerna. Utöver myndigheternas krav så har ofta flygoperatörerna egna krav på flygplatserna. Just nu pågår en process där landets alla landsting gått samman i ett förbund, Svenskt Ambulansflyg. Förbundet ska köpa in sex flygplan, och därefter anlita en operatör som sköter flygambulanstrafiken.
I Uppdrag Granskning säger en av de nuvarande operatörerna att man kräver en flygplats godkänd för kommersiell flygtrafik. Dit når inte Västervik upp. Samtidigt berättar flygplatsföreståndaren Ralph Löfberg att en annan operatör vill prova att gå ner med ett plan i Västervik.
– De skulle ha provat häromdagen, men det kom annat emellan.
Frågan på sikt är dock vilka krav Svenskt Ambulansflyg kommer att ställa.
– Vi har inte kommit så långt att vi formulerat krav på flygplatserna, är det svar vi får från Svenskt ambulansflyg.