Fortsatt totalstopp på E22 efter dramatisk olycka

Lastbil hängde över broräcket och hytten landade under bron.

Foto: Läsarbild

Gamleby2016-02-16 08:00

Videon är inte längre tillgänglig

En lastbil körde rakt genom räcket på Skramstadbron i Gamleby på tisdagsmorgonen. Hytten landade på marken nedanför bron, som var helt blockerad av långtradaren.

Stefan Larsson åkte förbi bron vid 07.50 och beskriver olyckan som allvarlig.

– Det verkar som att en långtradare kommit norrifrån och kört över räcket. Den spärrar hela bron.

Lastbilens hytt landade nedanför bron..

– Det ser svart ut runt hytten så det måste ha brunnit i hytten, sade Stefan Larsson på morgonen.

Den uppgiften dementerades senare av räddningstjänsten.

Vid 12.20-tiden på tisdagen var det fortfarande stopp i trafiken i båda riktningar på E22 och även alla tåg som passerar under bron har stoppats. Trafikverket beräknar att bil- och tågtrafiken ska rulla igen först vid 16-tiden på tisdagen. Tills dess leds trafiken om via Gamleby.

Polisens presstalesperson, Jimmy Modin, säger att man i nuläget inte vad som orsakat den allvarliga olyckan.

- Vi fick in larmet om olyckan 07.35 i morse. Det är stora trafikstörningar och det är ett omfattande bärgningsarbete som kommer att genomföras i dag. Vi vet inte vad som orsakat olyckan.

Föraren av lastbilen fördes till Västerviks sjukhus. Enligt en bulletin från sjukhuset är föraren en man i 35-årsåldern och som skadats lindrigt efter olyckan. Han är inlagd på en vårdavdelning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om