Därför läggs "Håll käft" ned

Det blir inget "Håll käft" i år. Arrangören Niklas Wrångberg lägger ner.

Foto:

Västervik2016-05-18 14:52

Rock- och popgalan "Håll käft" kommer inte att bli av i sommar. Det är en kväll då musiker som har anknytning till Västervik samlas och uppträder i olika konstellationer. Ett uppskattat event för återvändare. Det var planerat att "Håll käft" skulle hållas, som tidigare år, på tisdagen i vecka 28. Den vecka då det händer väldigt mycket i Västervik. På Fiskaretorget bygger man upp en scen och det är olika arrangemang under hela Visfestivalveckan.

– Jag fick frågan, från Västervik Framåt, om jag ville ordna "Håll Käft" i sommar och jag tackade ja till det om förutsättningarna var som tidigare år då arrangemanget varit lyckat, säger Niklas Wrångberg.

Under året preliminärbokades två stora band men de avbokades när det visade sig att det inte fanns tillräckligt med pengar för att betala deras spelningar.

– Jag gör det här helt ideellt och en av förutsättningarna var att det skulle finnas ekonomi för åtminstone ett större dragplåster, men jag var tvungen att avboka.

Wrångberg bestämde sig för att köra på ändå och att de nio banden med lokal anknytning skulle vara kvällens behållning.

– Men så fick jag beskedet från Västerviks kommun att vi inte skulle få hålla på till klockan ett på natten som vi ansökt om. Vi fick bara hålla på till klockan 23. Då kände jag att det inte skulle bli bra. Att gå hem klockan elva under en rock- och popgala känns fel. Jag har beslutat att lägga ner det hela, säger Niklas Wrångberg

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om