Wilhelmska fonden åter i topp Wilhelm Anderssons testamente på 235 000 har vuxit till över fyra miljoner

Värdet på Wilhelmska fonden har ökat med 1 221 598 kronor. Lyckade omdisponeringar samt värdestegringen på fondens aktieinnehav har gett det goda resultatet. Fondens värde är för år 2005
4 342 913 kronor.

Kommittén i Wilhelmska fonden. Representant för Nynäsgården och Sundsgården Jan-Inge-Gustavsson,  ordförande i kommittén Rune Jonsson, Göran Johansson och Kerstin Malmberg, Hjorted. Foto: MARGARETA LJUNGBLAD

Kommittén i Wilhelmska fonden. Representant för Nynäsgården och Sundsgården Jan-Inge-Gustavsson, ordförande i kommittén Rune Jonsson, Göran Johansson och Kerstin Malmberg, Hjorted. Foto: MARGARETA LJUNGBLAD

Foto:

Västervik2006-04-11 00:25
Efter ett par års nedgångar med börsfall som påverkade Wilhelmska fonden så vände det sakteliga år 2003 och uppgången fortsatte också år 2004 där fondens värde uppgick till
3 121 315 kronor. Fjolårets värdeökning var 1 221 598 kronor och fondens värde uppgick vid årsskiftet 2005 till 4 342 913 kronor. Fondens tillgångar består av bankmedel på 84 683 kronor och resten i aktieplaceringar.

Det var en nöjd kommitté som samlades för den årliga redovisningen för Wilhelmska fonden i sparbanken i Ankarsrum i går förmiddag. Fattas bara annat då kommittén är på god väg att nå fondens guldår 2001 då värdet var totalt på 5 625 000 kronor.
- Vi har gjort lyckade omdisponeringar samt värdestegringen på fondens aktieinnehav har gett detta goda resultat. Värdet fortsätter hittills att öka i år och det ger oss goda förhoppningar på ett gott resultat även i år, säger Rune Jonsson, ekonomichef på Tjustbygdens sparbank och ordförande i kommittén för Wilhelmska fonden.

I kommittén finns också Kerstin Malmberg och Göran Johansson som nu tillsammans med Rune Jonsson sett till att fonden har blivit smått förmögen. Något som pensionärer och personal på Sundsgården och Nynäsgården i Hjorted får sin beskärda del av.

- Vi uppfyller Wilhelm Anderssons önskan och förbrukar pengarna som i år är på 9 000 kronor till pensionärernas trevnad. Detta i form av olika aktiviteter som utflykter och underhållning av olika slag dessutom blir det säkerligen också ett par resor, berättar enhetschef Jan-Inge Gustafsson som fanns med på mötet som representant för Nynäsgården och Sundsgården.
Donatorns önskan var att Sundsgården och Nynäsgårdens pensionärer och personal skulle bli trakterad en gång om året på 9/10 av avkastningen och 1/10 skulle läggas till kapitalet. Dessutom var hans önskemål att Wilhelmska fonden skulle förvaltas av lokalstyrelsen för Tjustbygdens Sparbanks avdelningskontor i Hjorted.

Wilhelmska fonden bildades av Wilhelm Andersson som bodde sina sista levnadsår på Sundsgården i Hjorted. När han dog, 92 år gammal, hade han testamenterat sin förmögenhet på 235 000 kronor varav 108 243 kronor var placerade i aktier.
Varje år den 24 mars, som var Wilhelm Anderssons födelsedag, hedras hans minne med god mat och underhållning för pensionärer och personal på Sundsgården och Nynäsgården.
- Den Wilhelmska fonden är till stor glädje och får förhoppningsvis bli så i många år framöver, säger Jan-Inge Gustavsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om