Visprojekten gav inga jobb

Visprojekt efter visprojekt har avlöst varandra i Västervik. De två sista håller just på att avslutas. Inget av dem har gett några nya jobb.

Claes Brunius har drivit projekt "Visa Sverige" som nu avslutas. - Tyvärr har de inte resulterat i några bestående jobb, men de har lagt grunden till en utvecklad besöksnärning i Västervik, säger han. Arkivfoto: Matilda Ahl

Claes Brunius har drivit projekt "Visa Sverige" som nu avslutas. - Tyvärr har de inte resulterat i några bestående jobb, men de har lagt grunden till en utvecklad besöksnärning i Västervik, säger han. Arkivfoto: Matilda Ahl

Foto: Ahl Matilda

Västervik2008-03-27 00:06
Målet för projekt Visa Sverige fas 4 och 5, var bland annat skapa nya arbeten och företag. Totalt beviljade EU, Regionförbundet, kommunen och arbetsförmedlingen över åtta miljoner kronor till projekten. Resultatet av dem är en stor idébank för olika utställningsformer om visor, som kan användas när och om ett Visans hus blir verklighet. Men några bestående jobb har inte skapats. De 16 jobb som nämns i slutrapporten är plusjobb och kortare projektanställningar.- De är tyvärr inte beständiga arbeten, men projektet har har skapat förutsättningar för jobb och en bas för utvecklad besöksnäring i Västervik, säger projektledaren Claes Brunius. Inte heller har man hittat någon finansiär som vill bygga upp Visans hus, vilket var huvudsyftet med Visa Sverige.- Men vi ser det som oerhört väl förberett, säger Brunius och han tror inte att det blir svårt att hitta någon byggherre som vill köpa Slottsholmen, bygga ett viscentrum och till sist driva det.- Nej det tror jag inte, det här är ett fantastiskt läge, säger han och menar att kommunen, staten och en restaurang skulle kunna vara framtida hyresgäster i huset.Politikerna som suttit med i styrgruppen är halvnöjda med projektet. Tomas Kronståhl (s) berömmer tidigare projekt som resulterat i Visskolan och Vissamlingarna, men de här sista har inte gått lika bra. - Det här har inte lyckats till 100 procent, säger han och tror att det kan bli svårt att få ekonomi i ett Visans hus. Kommunalrådet Harald Hjalmarsson (m) tycker likadant. - Nya jobb är något som lyser med sin frånvaro, men det kan vara sådant som ligger i framtiden.
Visa Sverige
Projekten Visa Sverige fas 4 och 5 har pågått under drygt ett år. Västerviks kommun är huvudman för det. Projekten har finansierats med stöd från EU, arbetsförmedlingen Regionförbundet, Kulturrådet och Västerviks kommun. Totalt har åtta miljoner kronor beviljats, varav cirka sju har använts. Västerviks kommun har bidragit med cirka 1,3 miljoner kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om