"Västervik ligger i framkant"

Det konstaterar Lars Thunberg, ordförande i organisationen Sveriges ekokommuner, på besök i Västervik. Han lyfter fram biogasmacken som ett exempel.

Lars Thunberg, ordförande i Sveriges ekokommuner, besökte Västervik med anledning av att Västervik nu kan titulera sig som en av landets ekokommuner. På bilden syns även Anders Andersson, riksdagsledamot ()KD). Foto: Lotta Lithner

Lars Thunberg, ordförande i Sveriges ekokommuner, besökte Västervik med anledning av att Västervik nu kan titulera sig som en av landets ekokommuner. På bilden syns även Anders Andersson, riksdagsledamot ()KD). Foto: Lotta Lithner

Foto: Lotta Lithner

Västervik2010-09-03 17:41

Som ekokommun ska man bland annat ha en tydlig strategi när det gäller hållbar utveckling. Sverige har i dag 70 ekokommuner och  Västervik är en av dess.

Under fredagen hölls en presskonferens med anledning av att Lars Thunberg, ordförande i Sveriges ekokommuner (Sekom), kom på besök till Västervik. För två veckor sen valdes nämligen Västervik in som medlem i föreningen Sveriges ekokommuner. Nu kan Västervik stoltsera över att vara en ekokommun tillsammans med 78 andra kommuner.

- Vi är oerhört glada över att Västervik är en av de ekokommuner i landet som ska sträva efter en hållbar miljöutveckling, sade Anders Andersson, riksdagsledamot (KD). Under presskonferensen talade Thunberg, som har varit ordförande för Sekom de senaste tio åren, om att Västervik verkligen har gjort ett lyft för att förbättra miljön. - Mitt intryck av Västervik är att man som kommun ligger i framkant när det gäller frågor som berör hållbar utveckling. Ett exempel som Thunberg talade om var bland annat biogasmacken, vid stora rondellen på infarten till Västervik, som öppnade i augusti förra året. När man är en ekokommun ställs det vissa krav på en. Bland annat så ska kommunen främja utvecklingen utifrån en ekologisk grundsyn med en tydlig koppling till det ekonomiska och sociala perspektivet. Kommunen ska även ha en tydlig strategi när det gäller energi-, miljö- och klimatfrågor. Men Thunberg ville även förklara att kraven inte ska ses som en pekpinne, utan mer som en riktning att ständigt sträva efter att utveckla. - Vi inom föreningen vill inspirera kommunerna och om det är någon som halkar efter hjälper vi till. I Kalmar län är det för tillfället endast två kommuner som är med i nätvärket Sekom, Västervik och Mönsterås.
Ekokommun
Det är en frivillig samarbetsorganisation för kommuner i form av en ideell förening. Ekokommuner ska bland annat vara opinionsbildare och ha en tydlig lokal röst i miljöpolitiken. Källa: www.sekom.se
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om