Västervik kan få saluhall

Det gamla garaget på Stenhamraparkeringen i Västervik kan bli en saluhall för lokalproducerade matvaror.

Västervik kan få en saluhall igen. Det är det här gamla garaget på Hamngatan som kanske fylls med lokala delikatesser. Foto: Kalle Masth

Västervik kan få en saluhall igen. Det är det här gamla garaget på Hamngatan som kanske fylls med lokala delikatesser. Foto: Kalle Masth

Foto: Kalle Masth

Västervik2010-12-11 00:00

Det är i alla fall en idé som kommunalrådet Harald Hjalmarsson (M) har.

- Jag tror att vi är i behov av en saluhall i och med att vi har mycket småskalig livsmedelproduktion i kommunen. Man ser på många ställen runt om i landet att lokalproducerat är populärt.

Och eftersom kommunen äger den gamla tegelbyggnaden, som är i behov av renovering, tycker Hjalmarsson att det är läge att göra om den till saluhall.

- Det är ett vackert hus, med bra placering med bra kommunikationer och parkering. Vi äger det och det ska användas till något ändamålsenligt, säger Hjalmarsson.

Idén är än så länge just bara en idé, men kommunalrådets intention är att den ska bakas in i den handelsutredning som kommunen och Västervik Framåt jobbar med. Han anser att behovet av en saluhall finns, då torghandel inte funkar året om.

- Det är bra med torghandel, men det funkar bara vissa delar av året, men efterfrågan finns ju året runt.

Hjalmarsson säger att saluhallsidén är hans egen, den kommer inte från producenterna och de är ännu inte tillfrågade. Han ser initiativet som ett sätt för kommunen att få fart på handeln.

- Det är ett sätt för kommunen att hjälpa lokalproducenterna att komma ut på marknaden.

På frågan om en moderatstyrd kommun ska äga saluhallar svarar han:

- Om man ska det kan man göra något trevligt av det. Det är ett sätt att hjälpa producenterna och göra något bra av ett unikt hus.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om