Västervik Framåt i momstvist
Oklarheter om momspengar. En miljon har reserverats i årsredovisningen.
- Vi blev i början av 2004 uppmärksammade på att projekt av de slag som vi driver inte är momspliktiga. Därefter har vi fört en diskussion med skattemyndigheten för att få svar om hur mycket moms vi ska betala, säger Lars Björkvik, ledande tjänsteman i bolaget.
Enligt honom har diskussionerna pågått under hela året utan att komma fram till hur mycket Västervik Framåt AB ska betala in. Som ett värsta scenario skulle bolaget få betala in en miljon kronor i momspengar. Beloppet har reserverats i bokslutet.
Bolaget verkar dock vara beslutet att ta strid för åtminstone en del av pengarna.
Är ni beredda att ta en rättstvist?
- Det kan bli så. Både kommunen, regionförbundet och skatteexperter via vår revisor har varit inkopplade och stött oss, säger Lars Björkvik.
Det som verkar irritera Lars Björkvik mest är oklarheterna om vad som gäller.
- Vi har inte fått något entydigt svar från skattemyndigheten. För oss ska inte fokus ligga på den här typen av frågor.
Under året som gick gjorde Västervik Framåt AB en knapp förlust på 155 000 kronor efter finansiella poster. Hade inte reservationen för momstvisten gjorts hade bolaget gjort en ordentligt vinst. I en kommentar i årsredovisningen skriver styrelsen att den ekonomiska grunden stärkts. Anledningen är att inkomsterna förbättrats genom att företagen får betala högre serviceavgifter.
- Det är positivt att företagen stöder oss, säger Lars Björkvik, som ser det som ett delkvitto på att kommunens företag tycker att Västervik Framåt bedriver en meningsfull verksamhet.
Av verksamhetsberättelsen framgår att Västervik Framåt AB under året fanns med vid 14 företagsetableringar och vid start av 15 nya bolag. Totalt har de 29 för kommunen nya företagen gett 62 arbetstillfällen.
Bolaget gör också bedömningen att man medverkat till att bevara 40 arbetstillfällen i kommunen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!