Vann biljett värd 60 000 kr

Kristoffer Edberg vann i söndags en biljett till en pokerturnering. Biljetten är värderad till nästan 60 000 kronor. - Just nu lutar det åt en turnering i San Remo, säger han.

Att spela på flera bord samtidigt är inga problem för pokerproffset från Västervik.

Att spela på flera bord samtidigt är inga problem för pokerproffset från Västervik.

Foto: Ellen Kindstrand

Västervik2009-02-19 00:07
Västervikskillen Kristoffer Edberg är 22 år gammal och professionell pokerspelare. I söndags kväll vann han en biljett till en pokerturnering.- Biljetten är ett så kallat "inköp", på 5300 euro, till en stor turnering i Europa. Det innebär att jag får spela turneringen utan att behöva betala de dryga 60.000 kronorna som det egentligen kostar att spela den. Det finns ett antal turneringar att välja mellan, då biljetten fungerar som inköp till flera stycken. Just nu lutar det åt en turnering i San Remo i Italien, berättar han.Kristoffer förklarar att han dessutom kvalade in gratis till turneringen, där han vann biljetten. Detta gjorde han via ett avtal med en pokersida.Turneringsvinsterna som Kristoffer Edberg har chans på kan sträcka sig till över tio miljoner kronor, beroende på hur många spelare som spelar turneringen.- Det är höga summor, speciellt om man räknar med att jag enbart gjort tre mindre insättningar, på totalt 400 kronor. Den sista insättningen spelar jag på än i dag, berättar han.För drygt fyra år sedan introducerade en kompis poker för Kristoffer Edberg. Han säger att han direkt tyckte att det var intressant och bestämde sig för att testa på online-poker. Det hela gick fort, och pengarna började rulla in. Pokerboomen har dock satt sina spår.- I dag är det betydligt tuffare att tjäna pengar på poker. Snittspelaren på mina nivåer är mycket bättre än vad den var för ett par år sedan. Det positiva är att det finns många fler spel att välja mellan, menar han.Kristoffer Edberg berättar att han spelat ett antal turneringar. De flesta har dock haft en betydligt lägre summa prispengar än den han nyss vann en biljett till.- Jag har spelat i Bahamas, i Filippinerna, i Amsterdam och ett antal turneringar i Stockholm. I Bahamas vann jag 40 000 dollar, men behövde skatta på vinsterna. Det behöver man inte inom EU.Poker är som alla spel med ett visst turmoment, ett spel med toppar och dalar. Kristoffer Edberg menar att om man kan bibehålla lugnet under otursperioderna har man en stor fördel gentemot andra spelare.- Tyvärr låter man sig kanske påverkas för mycket av förlusterna, vilket gör att det går ut över ens övriga liv. Det blir lite av en himmel- och helvetesituation, där variansen i spelet ibland bestämmer ens humör.Det är delvis därför som han likt många andra professionella pokerspelare inte vill spela poker för resten av sitt liv.- Jag vill inte alltid ha det som yrke. Spelet tappar sin charm. Du känner en ständig press att prestera och om det går dåligt har du inte bara förlorat din inkomst, utan kan även ha förlorat en del av ditt sparkapital.Berätta om en typisk dag för dig.
- Jag har en väldigt varierad dygnrytm. Oftast går jag dock upp någon gång efter lunch. Sedan brukar jag äta frukost och surfa lite på webben. Efter det brukar jag gå och träna. När jag är klar med det börjar arbetsdagen, som pågår en bit in på natten. Efter någon eller några timmars jobb brukar jag dock ta en middagspaus. Innan jag går och lägger mig brukar jag koppla av med ett par avsnitt av någon tv-serie eller en film. Det är ett bra sätt att skingra tankarna. På helgerna brukar jag inte spela så mycket, utan umgås mest med vänner.Kristoffer Edberg berättar att han inte definierar sig själv som spelberoende, då hans primära mål är att tjäna pengar.- Det är mitt jobb. Jag gör det inte för att få en kick. Ibland kan jag dock tappa kontrollen och satsa hejvilt, vilket brukar resultera i stora förluster. Det är just därför som det är så viktigt att bibehålla lugnet.Han menar att det är mer tur inblandat i enskilda turneringar, så som den han just vunnit en biljett till, men ju bättre man är desto större chans har man. Han tror dock inte på att vissa spelare har mer tur än andra.- I det långa loppet jämnar turen ut sig. På så sätt försvinner turfaktorn. Därför vinner de bättre spelarna, så länge de kan kontrollera sig själva under sina förlustperioder.
Kristoffers pokertips
Spela för att det är kul. Poker ska i första hand vara ett nöje.Spela med pengar som du kan förlora. Du ska inte behöva gräma dig vid förlust.Studera spelet. Dels genom böcker och tidningar, men också genom webbsidor.Spela enbart när du är vid god mental och fysisk hälsa. Du bör varken vara trött, hungrig eller frustrerad.Ett bra sätt att utveckla sitt spel är att diskutera händer och idéer med andra pokerspelare. Känner du inga finns det många bra pokerforum på internet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om