I september förde KD:s Chatrine PÄlsson Ahlgren upp frÄgan om att stÀlla krav pÄ att alla regionens anstÀllda, som har patientkontakter, ska vara vaccinerade mot covid-19. Nu tar hon upp Àrendet igen.
â LĂ€nets invĂ„nare, inte minst de Ă€ldre, mĂ„ste kunna vara sĂ€kra pĂ„ att den personal som kommer nĂ€ra dem Ă€r vaccinerad mot covid-19, sĂ€ger Chatrine PĂ„lsson Ahlgren (KD), ledamot i personalutskottet i Region Kalmar lĂ€n.
I flera regioner, till exempel Blekinge och Kronoberg, har det införts krav pÄ att nyanstÀllda inom vissa omrÄden ska vara vaccinerade.
Mattias Adolfson berÀttar att de redan tittar pÄ hur de kan göra för att införa det Àven hÀr.
â Vi vill inte ha ovaccinerade medarbetare som arbetar patientnĂ€ra, men det finns vissa arbetsrĂ€ttsliga hinder. Jag har haft en diskussion med HR-chefen som ska prata med sina medarbetare om hur man ser pĂ„ detta och hur vi kan förtydliga vĂ„ra riktlinjer, sĂ€ger han.
â Men jag vill ocksĂ„ nĂ€mna att det handlar om ett ytterst fĂ„tal personer som Ă€r ovaccinerade.
Fortfarande gÀller dock att en arbetstagare inte har nÄgon skyldighet att berÀtta om sin vaccinationsstatus vid en jobbintervju, sÀger han.
Adolfson förklarar att Kalmar lÀn tittar pÄ hur andra regioner har utformat sina regler, för att se om det Àr nÄgot de ocksÄ kan anvÀnda sig av.
â Jag rĂ€knar med att fĂ„ besked frĂ„n HR-avdelningen pĂ„ hur vi kan gĂ„ vidare inom kort.