Vaccination av barn tidigarelÀggs i VÀstervik

Region Kalmar lĂ€n har tĂ€nkt om, nĂ€r det gĂ€ller vaccination av barn i Ă„ldern 12–15 Ă„r. Nu kommer man inte att vĂ€nta tills efter höstlovet.

Marie Ragnarsson Àr vaccinsamordnare för Region Kalmar lÀn.

Marie Ragnarsson Àr vaccinsamordnare för Region Kalmar lÀn.

Foto: Pressbild/Raul Mee/Montage

VĂ€stervik2021-09-28 17:30

Vi har tidigare berÀttat att regionen planerade att börja vaccinera den hÀr Äldersgruppen efter höstlovet, som infaller den första veckan i november.

Men nu kommer nya besked, sedan FolkhĂ€lsomyndigheten gett klartecken till att börja vaccinera 12–15-Ă„ringar mot covid-19 frĂ„n den 11 oktober. DĂ„ ser Marie Ragnarsson, vaccinsamordnare för Region Kalmar lĂ€n, inget skĂ€l till varför vi skulle vĂ€nta.

– Efter den 11 oktober startar vi sĂ„ fort som möjligt.

Vet ni nu var barnen kommer att vaccineras?

– Vi har trĂ€ffat VĂ€sterviks kommun och lokalmĂ€ssigt har vi kommit överens om att det ska ske i skolorna, i barnens trygga miljö, sĂ€ger hon.

Innan dess fÄr barnens vÄrdnadshavare ett brev med information om vikten av att vaccinera sig och vilka biverkningar det finns. DÀr finns ocksÄ en samtyckesblankett, som bÄda mÄste skriva pÄ.

– Vi har haft mycket kontakt med skolsköterskorna och det Ă€r sĂ„ de brukar göra med andra vaccinationer. Det Ă€r viktigt att göra pĂ„ samma sĂ€tt. Även om det Ă€r samhĂ€llsviktigt, sĂ„ Ă€r det en frivillig vaccination, sĂ€ger Marie Ragnarsson.

Totalt i lĂ€net handlar det om cirka 10 000 barn i den hĂ€r Ă„ldersgruppen, enligt Ragnarsson.

Hur mÄnga tror du kommer att vaccinera sig?

– Vi borde komma upp i 80–90 procent, tycker jag. Av 16–17-Ă„ringarna Ă€r 70 procent vaccinerade nu.

I sammanhanget kan nÀmnas att VÀsterviks kommun fick en kraftigt ökad smittspridning efter höstlovet förra Äret, vilket man kan se pÄ FolkhÀlsomyndighetens hemsida.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!