Utnyttja din konsumentmakt

Är du en gnällig typ som inte drar dig för att skicka tillbaka maten på lunchserveringen? Då är du en bra konsument som gör nytta för andra.

Konsumentens makt är stor. Därför borde vi bli bättre på att klaga när vi är missnöjda. "Många moderna människor vill engagera sig men upplever att de inte har tid", säger Jan Bertoft på Sveriges Konsumenter.Foto: Staffan Löwstedt/Scanpix

Konsumentens makt är stor. Därför borde vi bli bättre på att klaga när vi är missnöjda. "Många moderna människor vill engagera sig men upplever att de inte har tid", säger Jan Bertoft på Sveriges Konsumenter.Foto: Staffan Löwstedt/Scanpix

Foto: Staffan Lšwstedt / Svd / SCANPIX

Västervik2008-08-26 07:53
- Vi borde bli bättre på att klaga. Aktiva konsumenter är själva grunden i en marknadsekonomi, säger Jan Bertoft på Sveriges Konsumenter.Som generalsekreterare för konsumentorganisationen Sveriges Konsumenter kommer han ofta i kontakt med människor som vill påverka. Han menar att enskilda individer aldrig någonsin haft så stora möjligheter att göra medvetna val som i dag. Men trots de goda möjligheterna att utnyttja sin konsumentmakt är det alldeles för ovanligt att gemene man gör något åt det som de tycker är orättvist eller felaktigt.- Många moderna människor vill engagera sig men upplever att de inte har tid. Höga krav på arbetsplatserna i kombination med en fulltecknad fritid gör att de drar sig för att vara besvärliga. Kanske ligger det också i den svenska samförståndsandan att man inte ska vara besvärlig utan foga sig. Det här tycker jag är synd eftersom alla tjänar på att konsumenterna är aktiva, säger Jan Bertoft. Han säger också att tack vare internet går det på ett enkelt sätt att jämföra priser och kvalitet på olika typer av varor och tjänster. Dessutom går det att recensera varorna på olika typer av forum, vilket ger värdefull information åt andra konsumenter.- Är man missnöjd med till exempel innehållet i en konservburk ska man inte kasta den. Gå i stället tillbaka till butiken och kräv pengarna tillbaka. Följ sedan upp det hela med att delge dina synpunkter på något konsumentforum. Alla seriösa företag är måna om att få feedback på sina produkter så att de kan anpassa dem efter marknadens önskemål, säger Bertoft som menar att ett annat effektivt sätt att påverka är att gå med i någon konsumentorganisation.- Då finns det goda möjligheter att lyfta frågorna till ett högre plan. Vi i Sveriges Konsumenter deltar till exempel i samrådsorgan inför beslut om EU-regler och regelbundet träffar producenter och handel.
Länkguide
Sveriges Konsumenter är en partipolitiskt obunden samarbetsorganisation som verkar för konsumenternas intressen, www.sverigeskonsumenter.seKonsumentverket är en statlig myndighet med uppgift att ta tillvara konsumenternas intressen, www.konsumentverket.seAllmänna reklamationsnämnden (ARN) är en statlig myndighet som på ett opartiskt sätt pröva tvister mellan konsumenter och företagare, www.arn.se (TT Spektra)Andra användbara konsumentsajter:www.pricerunner.se/ (prisjämföresler)www.prisjakt.nu/ (prisjämföresler)www.konsumentguiden.se/ (tester och priser)www.cint.se/ (community med tester och recensioner)
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om