En polispatrull i Västervik fick på tisdagskvällen syn på en bil, som kunde misstänkas vara inblandad i ett inbrottsförsök.
På sin Facebooksida skriver polisen att man försökt få föraren till bilen att stanna, men blev i stället indragna i en flera mil lång biljakt i hög hastighet.
Föraren ska till slut ha gett upp, och denne samt två passagerare greps och fördes till stationen för förhör.
Enligt poliserna som skrev inlägget var det länge sedan man handlade ett ärende med så många olika brottsrubriceringar.
"...de är bland annat misstänkta för försök till stöld, skadegörelse, drograttfylleri, narkotikabrott genom eget bruk och att de hade narkotika på sig (50 gram hasch), vårdslöshet i trafik, ej stannat på polismans tecken, urkundsförfalskning och olovligt förfogande mm."
Enligt Peter Martin, regionvakthavande polisbefäl, är de misstänkta tre män födda 1983, 1989 och 1996.