Tre viktiga Gunnebopoäng

2-1 mot Fårbo sedan John Iserstål och Tobias Fermergård gjort målen.

Gunnebos Tobias Fermegård stormar mot mål i mtachen mot Fårbo. Foto: MAGNUS GLANS

Gunnebos Tobias Fermegård stormar mot mål i mtachen mot Fårbo. Foto: MAGNUS GLANS

Foto:

Västervik2003-08-29 06:00
Gunnebo IF tog i går kväll tre mycket viktiga poäng i div. IV-fotbollen genom att slå Fårbo på hemmaplan med 2-1. I paus ledde Gunnebo med 2-0.
I och med segern tog sig Gunnebo över det nedre kvalstrecket och har nu 18 poäng precis som Storebro och Sävsjö. Gunnebo har dock den bästa målskillnaden.
Det bjöds inte på någon bättre fotbollsunderhållning på Gunnebo IP. Men för hemmalaget var det naturligtvis viktigast med en seger.
I ärlighetens namn ska det sägas att Fårbo hade bollen mest och skapade de vassaste chanserna. Speciellt i andra halvlek trycktes Gunnebo tillbaka långa stunder. När Fårbo reducerade till 2-1 trodde man att laget även skulle kvittera. Hemmagrabbarna kämpade dock fint och höll undan.
De sista tre minuterna tvingades Gunnebo spela med en man mindre. Erik Karlsson blev utvisad sedan han fått sitt andra gula kort.
Matchen började bra för Gunnebo. I andra minuten sköt John Iserstål i stolpen och i elfte minuten gjorde han 1-0. John sprang sig fri och rullade behärskat in bollen.
I 25:e minuten prickade Fårbos Mikael Moberg ribban. Fyra minuter senare blev det 2-0 till Gunnebo. Tobias Fermergård fick på ett bra skott och bollen smet in vid ena stolpen.
I andra halvlek kom Fårbos reducering till 2-1 efter 21 minuter. Mikael Moberg slog in bollen efter lite dåligt försvarsarbete i Gunnebo.
Tyvärr inträffade en tråkig händelse i slutet av första halvlek då Fårbos Christian Johanssons ben gick av i en kamp med hemmaspelaren Mattias Jansson.
Gunnebo saknade skadade målvakten Stefan Hermansson. Han ersattes på ett mycket bra sätt av Andreas Sandskog som gjorde A-lagsdebut i seriesammanhang.
I backlinjen var Tomas Andersson en riktig rese och på mittfältet sätter vi plus för Mattias Jansson. De båda anfallarna John Iserstål och Tobias Fermergård gjorde var sitt mål och får godkänt.
Domare var Andreas Svensson, Oskarshamn. Hans insats var bedrövlig och i andra halvlek höll matchen på att urarta ordentligt. I slutet var domare Svensson riktigt virrig. Han kunde inte ens hålla ordning på om spelarna var varnade tidigare eller inte.
På söndag spelar Gunnebo borta mot Österbymo som ligger på nedflyttningsplats. Då skulle det sitta fint med en ny Gunneboseger.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om