Traktor byggd i Tjust visades upp år 1912

I år är det 100 år sedan första traktorn kom till Sverige.

Verkstadsaktiebolaget Tjusts motocultiator vid provningen år 1912.

Verkstadsaktiebolaget Tjusts motocultiator vid provningen år 1912.

Foto:

Västervik2005-03-24 00:25
Det är precis 100 år sedan första traktorn kom till Sverige. Den kom aldrig i drift innan den gick sönder. Nu finns den på Alnarps museum utanför Lund. En firma i Eslöv importerade traktorn från Ivel Agricultural Motors i England.
Men det finns en mycket intressant lokal koppling när det gäller riktigt gammal traktorhistoria. År 1912 lanserades en traktor från Verkstadsaktiebolaget Tjust.
Den provades av Maskin- och redskapsprofningsanstalterna, men det gick inget vidare. Om motorn hade hållit kanske vi hade haft en känd traktortillverkare i Tjust.

Så här står det i protokollet, som Lars von Rosen i föreningen Maskinskyddarna välvilligt ställt till vårt förfogande:
"Verkstadsaktiebolaget Tjusts motocultivator, själftranssporterande 30 hästkrafters bensinlokomobil med roterande jordbearbetningsredskap".
"Då denna maskin redan vid ett förprof blifvit obrukbar, därigenom att en vefstake krökt sig, och maskinen till följd häraf icke kom att delta i profningen&"
Sedan följer en redovisning av den sexcylindriga skapelsen och hur den är tänkt att bearbeta jorden.

Det vore mycket intressant om någon i läsekretsen har vidare upplysningar om Verkstadsaktiebolaget Tjust, som verkligen låg i framkant när det gäller motoriserade jordbruksredskap. Tänk vilken fin kombination med Överums bruk det kunde ha blivit.
Vid samma provning år 1912 skärskådades för övrigt Fritz Brutschkes elektriska plog, en 60-hästars motor på 380 volt som levererades med en 450 meter lång kabel. Inte heller den blev någon succe&
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om