Tjuvar opererade på sjukhuset
Bröt upp kassaskåpet inne på restaurang Blåklinten.
Efter att först ha brutit sönder låsen i hissen har man lyckats ta sig fem våningar upp, till restaurang Blåklinten.
- Jag blev bedrövad när jag som första person kom till jobbet på morgonen och såg vad som hänt, säger Blåklintens chef Hanna Halling.
- De hade brutit upp en dörr in till restaurangen och efter en stund hittat kassaskåpet. Det innehöll dock inte mer än knappt ett par tusen kronor.
Gärningsmännen har därefter släpat iväg det tunga kassaskåpet ett bra stycke, till ett utrymme i närheten av varuhissen.
- Kassaskåpet stod trångt. De släpade iväg det för att få bättre utrymme att med hjälp av brytverktyg öppna det, tror Hanna Halling som berättar att man aldrig förvarar några större summor i restaurangens kassaskåp.
Hissen inne på sjukhuset är nattetid genom ett lås spärrad för färd till vissa våningar.
Detta lås hade man dock brutit upp och hissen fick repareras under torsdagsförmiddagen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!