Tillåts söka efter värdefulla metaller nära Hjorten

Företaget Ragnar Exploration får tillstånd att undersöka ett markområde väster om sjön Hjorten i jakt efter sällsynta jordartsmetaller.

Bolaget Ragnar Exploration vill undersöka mark nära Västerviks dricksvattentäkt Hjorten.

Bolaget Ragnar Exploration vill undersöka mark nära Västerviks dricksvattentäkt Hjorten.

Foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

Västervik2023-05-15 16:00

Tillståndet gäller i tre år och handlar om metallerna skandium, yttrium, lantan och lantanider.

Både länsstyrelsen och kommunen har haft förmaningar inför tillståndsansökan: I undersökningsområdet finns två sjöar som i dag utgör Västerviks dricksvattentäkter, Hjorten och Vångaren. Det finns även natur som anses som skyddsvärd.

Miljö- och byggnadsnämnden i Västervik skrev i sitt yttrande att finns hinder för att säga ja till ett undersökningstillstånd, men att man kan ändra sig om förslaget modifierades så att Hjorten, Vångaren och sjöarnas tillrinningsområde inte påverkas.

Den statliga myndigheten Bergmästaren kommenterar inte länsstyrelsen eller kommunens invändningar i beslutet, utan skriver att man inte ser något hinder för att Ragnar Exploration ges undersökningstillstånd.

Däremot sägs det i tillståndet att företaget måste skriva en arbetsplan som berörda fastighetsägare får ta del av. Undersökningsarbetet ska ske på ett sätt så skada och intrång på annans mark blir så liten som möjligt.

Undersökningsprojektet har namnet Olserum south. Trots namnet ligger inte undersökningsområdet nära Olserum utanför Överum. Det gör däremot ett annat projekt som nyligen fick tillstånd, Olserum north. Även där är det företaget Ragnar exploration som ska göra undersökningarna. Ragnar exploration är svenskt dotterbolag till ett företag i Australien.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!