Stefan Ilstedt har valt ut 60 bilder som han fotograferat på både Hasselö och grannön Sladö under 55 års tid. De första bilderna är i svartvitt och visar den gamla lanthandeln och postbåten.
– Det var en stark upplevelse att komma till Hasselö som femåring. Vi hade varken el eller vatten och så här i efter hand kan jag förstå att det var tufft för min mamma. Vi hade dessutom bara en väldigt primitiv jordkällare att förvara maten i, säger Stefan och berättar att det var hans farfar som köpte en stuga på ön i början av 50-talet.
Stefan Ilstedt spenderade varje sommar på Hasselö och Sladö som barn och när han själv fick familj fortsatte traditionen.
– När våra barn var små och sjuka sa vi alltid att "nu pratar vi om Hasselö". Då kändes allt bättre. Vi pratade om fisken, badet, körsbären och att elda i öppna spisen. Då glömde vi alla de där regniga dagarna, för det var mycket jobbigt med Hasselö också. Det fanns ju blinningar och fästingar.
I fjol gav Stefan Ilstedt ut en fotobok med Västerviksfotografier lagom till Hasselörodden. I år blir det ingen ny fotobok men utställningen på biblioteket visas ända till den sista augusti.
Fotografierna på utställningen är både svartvita och i färg. De första färgfotografierna är tagna med diafilm. Först 2006 skaffade Stefan Ilstedt en digitalkamera.