– Det här är tänkt att bli en fest för alla sinnen. Här kommer besökaren att möta en rad passionerade utställare som är redo att dela med sig allt de känner till om viner och andra drycker, berättar hotelldirektör Ann-Charlott Rickne.
En av Sveriges främsta sommelierer, Maya Samuelsson, gästar. Hon lär ut grunderna i att kombinera olika vinstilar med mat, pratar om grundsmaker och vilka viner som bäst passar till olika maträtter.
Det blir guidade vinprovningar med andra smakfulla drycker och delikatesser.
Besökarna kommer bland annat att få stifta bekantskap med olika druvsorter, och lära sig hur var och en smakar.
På plats finns flera lokala utställare som Korvmoppen, Plivit Trade, Figeholms Bryggeri samt Idylliska Smaker, de sistnämnda en vinimportör baserad i Visby och Västervik.