Skratta inte åt kineserna
Primitivt ihopskruvad. Landwind är en kinesisk Opel Frontera, fast betydligt sämre sammansatt. Men får man en fyrhjulsdriven stadsjeep för 140 000 kronor har man kanske överseende med detaljarbetet.
Foto:
Ledningen för General Motors, världens största biltillverkare, medgav på bilsalongen i Frankfurt att man blivit rejält frånkörda av japanerna, främst Toyota, när det gäller miljöbilar. Nu försöker GM i allians med BMW och DaimlerChrysler hämta in det japanska försprånget inom främst hybridteknik.
Flera andra biltillverkare visar på salongen också upp konceptbilar med hybridsystem, men i dag är det bara Toyota och Honda som har hybridbilar i serieproduktion. Toyota lovar dessutom att mycket snart kunna erbjuda hybridteknik i hela sitt modellprogram.
De mest exotiska inslagen på årets salong stavas dock Zhonghua, Landwind och Geely. Tre kinesiska bilmärken som nu lanseras i Europa, varav den förstnämnda i alla fall till det yttre håller hygglig kvalitet. Landwind är egentligen en gammal Opel Frontera som nu alltså skruvas ihop på ett lite primitivt sätt i Kina, medan Geely erbjuder en finish som inte ens når upp till den som den gamla sovjetiska bilindustrin en gång erbjöd.
Men ingen vågar skratta åt dem. Åtminstone de europeiska bilexperterna på plats i Frankfurt är övertygade om att kineserna snabbt kommer att lära sig greppen och att deras biltillverkare ganska snart kommer att rita om världskartan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!