Rent konkret kan det innebära att vissa maträtter i skolan och omsorgen kommer att serveras mer sällan, och/eller att man helt enkelt lagar samma typ av rätt men delvis byter ut den dyra råvaran mot ett billigare alternativ.
Det förklarar kommunens kostchef Gina Svensson.
– Men just nu gör vi inga stora förändringar eller omprioriteringar utan fortsätter att fokusera på att få ner matsvinnet, säger hon.
Som vi tidigare berättat handlar det bland annat om att man i skolköket tar vara på rester, överblivna råvaror – som inte tidigare serverats – och på dem tillagar ett "kockens val". Detta för att tänka klimatsmart och inte kasta mat.
Samtidigt utesluter hon inte att man kan komma att behöva avstå vissa råvaror om priserna fortsätter att stiga.
– Vi får prisaviseringar fyra gånger om året och väntar en ny sådan nu i september.
För att nämna ett konkret exempel på något som kanske inte kommer att serveras lika ofta framöver, som en konsekvens av prisökningarna, nämner hon hamburgertallrik då nötfärsen gått upp mycket i pris.
– Men det kan också vara så att vi inte byter ut rätten helt och hållet utan i stället väljer att tillaga den med blandfärs, kycklingfärs eller griskött, vilket är billigare alternativ till nötfärsen.
Samtidigt poängterar kostchef Gina Svensson att prislistorna är något man ständigt måste hålla koll på och förhålla sig till.
– Det är ett ständigt pågående arbete.