Repris av tidigare beslut

Tredje nedläggningsbeslutet för Edsbruk när räddningsutskottet klubbade besparingar.

Västervik2003-10-10 01:00
För fjärde gången i år (!) samlades räddningsutskottet i veckan för att besluta om nästa års budget.
Den heta potatisen är en nedläggning av räddningstjänsten i Edsbruk.
De fem ledamöterna fattade ett beslut som i det närmaste var en repris av det förra beslutet.
Det innebar att en majoritet, bestående av de tre borgerliga ledamöterna, röstade för en nedläggning i Edsbruk och att deltidsavdelningarna i Västervik och Överum skärs ned med vardera en person.
Därutöver skulle räddningstjänsten få gneta ihop besparingar på ytterligare 169000 kronor.
Den sammanlagda besparingen skulle bli 1,7 miljoner kronor.
De två socialdemokraterna i utskottet röstade istället på en modell där räddningstjänsten i Edsbruk får vara kvar med en insatsstyrka på två man, och där övriga nedskärningar fördelas över kommunens övriga räddningsstyrkor.
Anledningen till att man gjorde om beslutet var att kommunstyrelsen ville att socialdemokraternas förslag skulle kommenteras av olika remissinstanser.
Två viktiga instanser hann dock inte svara, länsstyrelsen och räddningsverket.
- Vi hade en underhandskontakt med Räddningsverket på telefon, säger Ivar Svensson (fp), räddningsutskottets ordförande.
Enligt honom blev svaret att båda förslagen innebär nerdragningar i brandsäkerheten i kommunen. Räddningsverket förespråkade inget alternativ framför det andra. Däremot varnade man för att dra ner för mycket på räddningstjänsten i Gamleby eftersom bemanningen där bör vara tillräcklig för att göra kem- och rökdykningar.
Det behövs en beredskap för om något skulle hända på kemiföretaget Akzo Nobel Nippon Paint.

Våndan har varit stor inför att lägga ner räddningstjänsten i Edsbruk. I ett halvår har ärendet bollats mellan instanserna.
BAKGRUND: Lång väg till beslut
11 april. Kommunledningen ger förvaltningarna i uppdrag att ta fram ett sparpaket på 40 miljoner kronor. Där sägs att man speciellt ska se över räddningstjänstens operativa verksamhet i norra kommundelen.
9 maj. Räddningsutskottet funderar på att lägga ner antingen räddningstjänsten i Edsbruk eller Överum. Man bestämmer sig istället för att mindre nerdragningar på flera räddningstjänster.
16 maj. Kommunstyrelsen återremitterar förslaget till räddningsutskottet. KS vill ha räddningsutskottets åsikter om flera alternativa förslag.
2 juni. Räddningsutskottet ändrar sig och förordar en nedläggning av räddningstjänsten i Edsbruk. Förslaget får kommunstyrelsens godkännande och går vidare till den högsta instansen kommunfullmäktige.
26 juni. Kommunfullmäktige klubbar budgeten för hela kommunens verksamhet utom på ett område: räddningstjänsten.
Man vill utreda ytterligare och bland annat få räddningsverkets och länsstyrelsens åsikter om nerdragningarna.
27 augusti. Den borgerliga majoriteten ser ingen annan utväg att klara räddningstjänstens ekonomi än att lägga ner i Edsbruk. Votering med siffrorna 3-2.
15 september. Kommunstyrelsen skickar tillbaka ärendet till räddningsutskottet än en gång. Ett socialdemokratiskt sparförslag som kan innebära att räddningstjänsten blir kvar ska utredas närmare.
6 oktober. Än en gång röstade en majoritet i räddningsutskottet för nedläggning i Edsbruk.
Nu närmast ska räddningsutskottets förslag upp i kommunstyrelsen. Godkänns det där kommer kommunfullmäktige att få ta ställning till räddningstjänsten i Edsbruks framtid den 30 oktober.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om