Rejäl lunchrast för anställda i Totebo
Det har gått 25 år sedan Totebo AB gjorde en omstart efter nödvändig konkurs. Anställda, släkt och vänner var i går inbjudna på lunch när Totebo AB firade.
180 gäster. Medarbetare, släkt och vänner bjöds på fin lunch i går när Totebo AB firade sin 25-åriga verksamhet efter sin omstart.
Foto:
Det blev en rejäl lunchrast för medarbetarna, nära två timmar, men så var det också något stort att fira. Glada och nöjda jobbare som bänkade sig för att fira sitt företag.
Vd Ulf Åberg beskrev de 25 åren som gått sedan Totebo AB startade om AB Totebo Industrier.
- I dag är Totebo ett av Sveriges största företag för tillverkning av planmöbler. För att lyckas måste man inte bara ständigt utvecklas utan också bli unik på något. Det har vi lyckats med.
194 miljoner kronor har företaget investerat sedan nystarten för 25 år sedan som den 3 maj 1982 började på nytt med 46 anställda i företaget. En stor del av personalen finns fortfarande kvar i produktionen. I dag är personalstyrkan nästan 200.
- Det var tuffa tider men vi vågade satsa trots dåliga odds och en kort tid efter starten så behövdes fler anställas i produktionen. Det var bara att gå ut med portföljen och ragga nya kunder. Fiaskon fick vi också känna av men då tog vi nya tag och 1995 så såg vi våra möjligheter med att satsa helhjärtat på figurativa skivor. 1998 byggde vi ut och i dag har vi har en högteknologisk fabrik där personalen har erhållit kompetensutveckling. En investering för såväl individen som företaget.
- Nytänkande och hela tiden ligga steget före är vårt företags affärsidé för att kunna stå sig i konkurrensen. Jag tror jättemycket på framtiden, sa Ulf Åberg avslutningsvis.
Året var 1911 då Carl-Oskar Larsson startade träföretaget i Virum och sju år senare flyttade fabriken till Totebo. När radioepoken gick i graven med tillverkningen av radiolådor började år 1965 ett samarbete med IKEA som fortfarande är företagets största kund och utgör 35 procent av produktionen.
Företaget som ligger nästan mitt ute i skogen är en av Sveriges största planmöbelfabriker men för det familjeägda företaget är strategin solklar att det är i Totebo företaget ska verka och utvecklas i framtiden.
- Med alla utlokaliseringar som sker i dag, skulle man kunna tro att svensk möbelindustri inte har någon framtid. Vi tror precis tvärtom, men det kräver ständiga investeringar och automation. Och till detta en god portion småländsk envishet. Som ett familjeägt företag har vi besluten i våra egna händer. Strategin är solklar. Det är i Totebo vi ska verka och utvecklas även i framtiden, sa vd Ulf Åkberg.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!