Rättspsyk i Västervik väntar på Ulf Olsson
Ulf Olsson som dömts till rättspsykiatrisk vård för morden på Helén Nilsson och Jannica Ekblad ska vårdas i Västervik. Det bekräftar Tomas Svensson, tillförordnad chefsöverläkare. Inom några veckor väntas Olsson till Västervik.
Psykiatriska kliniken. I det här huset ska dubbelmördaren Ulf Olsson vistas en mycket lång tid framöver.
Foto:
- De brott han har dömts för är mycket allvarliga och har fått stor massmedial uppmärksamhet, men vi tar emot honom som en patient bland andra, säger Tomas Svensson.
Hur länge Olsson ska vårdas är oklart, men det rör sig om en mycket lång tid. Enligt Marianne Karlsson vid Rättsmedicinalverket är 15 års vårdtid fullt rimlig. Kanske ännu längre.
Tomas Svensson har inte träffat Olsson ännu men säger att några permissioner inte är aktuella.
- När han kommit hit ska vi bedöma vad som krävs i hans fall. Det är först då den rättspsykiatriska vården börjar, säger han.
- Vi har en stor och kompetent personalstyrka här och det är inte aktuellt med några nyanställningar på grund av att Olsson kommer hit.
Rättspsyk i Västervik är beläget på sjukhusområdet och den avdelning där Olsson ska vårdas ser ut som vilken vårdavdelning som helst.
- Miljön ser inte annorlunda ut, skillnaden är att säkerheten är hög med bland annat flera slussar, säger Tomas Svensson.
Domen mot Olsson står fast. Riksåklagaren har beslutat att inte överklaga hovrättens dom till Högsta domstolen, uppger Sveriges Radio Kristianstad.
Ulf Olsson dömdes i förra veckan av hovrätten i Malmö till sluten rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Både hovrätt och tingsrätt ansåg att 53-årige Olsson är skyldig till morden på tioåriga Helén Nilsson från Hörby och 26-åriga Jannica Ekblad från Malmö.
Hovrätten gick emot Lunds tingsrätt som dömde Olsson till livstids fängelse.
Om tre veckor har domen vunnit laga kraft och till dess kan Olsson kvarstanna i häkte innan han förs till Västervik.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!