Patient orolig när sårmottagning stängs
För fem år sedan tvingades Ingemar Andersson i Västevik att amputera sitt vänstra ben efter att ha drabbats av så kallad vävnadsdöd. Nu är han orolig att han ska förlora sitt andra ben också. Detta sedan han fått besked om att sårenheten vid Västerviks sjukhus stänger vid årsskiftet.
Bekymrad. Ingemar Andersson i Västervik är orolig över vad som ska hända om sjukhusets sårmottagning läggs ner vid årsskiftet. Han befarar att hans sår kommer att bli värre och att han kan tvingas amputera även sitt andra ben. Foto: Anders Steiner
Foto:
Ingemar Andersson är diabetiker och det var dålig cirkulation som gjorde att hans fot blev så dålig att amputation till sist blev nödvändig. Under ett halvår efter amputationen led han av att såren inte ville läka. Han fick då tipset att ta kontakt med undersköterskan Annika Stenborg på sårmottagningen. Hon har särskild sårkompetens och lyckades med det som ingen annan hade lyckats med på sex månader.
? Hon var den enda som lyckades få såret att läka, berättar Ingemar Andersson.
Nu har Ingemar fått nya sår även på den andra foten och han träffar regelbundet Annika Stenborg för att få såren omskötta. Utan hennes hjälp är han säker på att även det benet hade behövt amputeras.
Vad som händer när sårmottagningen försvinner, har han inte fått något besked om. Men han befarar att sårvården kommer att skötas av distriktssköterskor utan specialkompetens på just sårvård. Och att det kommer att leda till att han blir sämre igen.
Sjukhuschef Bengt Wallin vill inte gå så långt som till att säga att sårmottagningen upphör efter årsskiftet. Däremot att det blir förändringar i organisationen. Det har att göra med att det på den klinik som driver sårvården måste finnas läkarkompetens bakom som stöttar.
Bengt Wallin kan förstå att patienter upplever oro för hur deras sår ska tas om hand i fortsättningen.
? Men jag garanterar att patienterna ändå kommer att få sin sårvård, säger han.
Läs mer i morgondagens tidning
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!