Den ser ut att vara tagen kring sekelskiftet 1900, troligen något av de första åren. Kanske är det gårdens döttrar och söner, pigor och drängar och kanske gårdens dåvarande ägare ute till höger på fältet.
Bilden har lånats ut av Kerstin Ankarstrand i Fästad. Hon vet att huset finns kvar än i dag i Olserum.
I sin ägo har hon ett album med gamla fotografier som samlats av hennes släkting Henrik Olsén i Fästad och hans mor Elsa. Henrik var kusin till Kerstins far. Under många år tog han också hand om posten i Fästad, hämtade den vid tåget och såg till att den kom till rätt adressater.
Kerstin har nu lånat ut flera av fotografierna i Henrik Olséns album, och fler kommer att publiceras längre fram i VT, vykort från olika delar av Tjustbygden.