Nygifte Doug Seegers kommer till Västervik: "Fortfarande yr"

Sedan Doug Seegers upptäcktes i SVT-programmet "Jills veranda" 2014 har han haft en stadig karriär i Sverige. Countrystjärnan har dessutom precis gift sig, och är nu ute på en turné som kommer till Västervik på lördag.

Doug Seegers med sin nyblivna fru, Umeåbon Dina Frihaven.

Doug Seegers med sin nyblivna fru, Umeåbon Dina Frihaven.

Foto: Mario Archi

Västervik2024-11-29 03:00

Det är sjunde gången som Doug Seegers är på julturné i Erikshjälpens regi. Allt började när hans manager berättade om en organisation som jobbade med att hjälpa människor i svåra livssituationer. Doug, som både varit hemlös och brottats med alkoholism, kände direkt att det kunde vara något för honom.

– Det handlar om att få berätta min historia. Vi har gjort den här julturnén i flera år nu och det är faktiskt en av mina favoriter. Jag älskar gospelmusik, speciellt att spela låtar om tro och hopp, som jag tycker att folk borde höra. Min manager tänkte väl att jag kanske kunde inspirera någon, det hoppas jag att jag har gjort, säger han.

undefined
Doug Seegers, här från en konsert i Piteå för några år sedan.

Doug har precis hämtats på Arlanda och sitter i bilen på väg till konsert i Avesta när vi hörs på telefon. Efter Avesta väntar Norrköping innan han kommer till Västervik och Bryggaren på lördagen. Det är inte första gången Doug besöker Västervik, turnéer i Sverige har varit frekventa sedan han slog igenom med låten "Going Down to the River" 2014.

– Jag kunde gå på flygplanet i USA där ingen kände igen mig och åka hit där jag var en stjärna, det var helt galet, berättar han.

 Efter en av hans konserter i Umeå för fem år sedan träffade han dessutom lokalbon Dina Frihaven. Kärlek uppstod, och i tisdags gifte de sig.

– Jag är fortfarande lite yr i huvudet från bröllopet häromdagen. Min fru har bott i Umeå i 20 år och är en sådan person som kan stanna och prata med vem som helst. Så på grund av det hade vi folk från nio olika länder där på bröllopet. Nästan alla var hennes vänner, jag tror att det var två personer jag kände som var där, säger Doug och skrattar hjärtligt innan han fortsätter:

– När jag gick in i rummet och såg henne och alla våra vänner började jag gråta. När man ser så många personer som kommit dit förstår man vilken godhjärtad person hon är.

Har ni någon smekmånad planerad?

– Inte än, jag spenderade en del pengar på bröllopet så spargrisen är ganska tom just nu. Men så fort den fylls på lite så ska vi nog åka någonstans. Jag har alltid velat resa till Hawaii. Jag älskar havet och det känns som att det inte finns en bättre plats att resa till då.

Efter en lugn jul med familjen, vilket Doug tycker är den viktigaste ingrediensen för ett lyckat firande, är det åter till musiken.

– Jag har precis skrivit på för skivbolaget Ninetone i Sundsvall. Vi har redan spelat in några låtar och om allt går som det ska kommer jag släppa ett nytt album någon gång i vår.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!