Ny läkare i Gamleby

Anne Katrine Berner är ny läkare i Gamleby, inhyrd för ett år framöver. Både hon och hennes man har tagit tjänstledigt från sina ordinarie jobb, för att tillsammans med de tre barnen prova ett liv i Sverige.

Anne Katrine Berner är nytt ansikte på hälsocentralen i Gamleby, där hon kommer att jobba som inhyrd läkare under ett helt år framöver.

Anne Katrine Berner är nytt ansikte på hälsocentralen i Gamleby, där hon kommer att jobba som inhyrd läkare under ett helt år framöver.

Foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

Västervik2013-02-13 19:06

VT har tidigare berättat att hälsocentralen i Gamleby har haft svårt att hitta nya läkare, men i och med den här lösningen blir det mer kontinuitet för såväl personal som patienter.

– Det är bra för mig också. Ett år är perfekt, säger Anne Katrine Berner.

Hennes man, som annars har arbete i Danmark som byggnadsingenjör, är nu pappaledig med barnen.

Hemma i Danmark har han inte varit pappaledig med dem i några längre perioder, och nu trivs han med att få tillfälle att lära känna dem ordentligt.

Barnen går i skola och förskola i Västervik. Även de trivs och tycker att det nya livet är spännande.

Om ett par månader ska de sätta sig ner och ha ett "familjeråd" om hur de ska gå vidare. Kanske blir det så att Anne Katrine och maken bestämmer sig för att stanna här.

– Om vi tycker om det, och barnen gillar det, kan vi försöka om han kan finna ett jobb här, säger hon.

Läs mer i torsdagens papperstidning!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om