Nu ska butikernas miljöbov minskas

Enligt en ny förordning måste butiker som erbjuder plastbärkassar informera sina kunder om hur farliga påsarna är för miljön. Förordning kommer börja gälla i maj 2017 och är en del av ett globalt initiativ för att minska förbrukningen och nedskräpningen av plast.

På Hemtex i Västervik frågar personalen alltid kunden om de vill ha en plastkasse till sin vara.

På Hemtex i Västervik frågar personalen alltid kunden om de vill ha en plastkasse till sin vara.

Foto: Ida Eriksson

Västervik2016-11-28 07:30

– Jag vet att det har diskuterats om plastbärkassarnas miljöpåverkan och dess pris men jag vet inte så mycket om den nya förodrningen än, säger Joel Arnryd , butikschef på Hemköp i Västervik.

Hemköp informerar om miljöpåverkan på själva plastkassen. Förutom bärkassar i plast och papper erbjuder även butiken en flergångspåse som kunderna kan köpa.

– En flergångspåse kostar mer än en plastkasse men är bättre för miljön och kostar mindre för kunderna i längden. Vi har väldigt miljömedvetna kunder och många återanvänder sina plastpåsar, säger Joel Arnryd.

En av Hemköps kunder, Sonja Palm, vet att platsbärkassar är dåliga för miljön och tycker att den nya förodrdningen låter bra.

– Jag använder alltid mina egna tygpåsar när jag handlar och jag tycker det är bra att butikerna börjar informera om plastpåsarnas miljöpåverkan.

Irma Sonjic som är butikschef på Vero Moda i Västervik känner inte till den nya förordningen men ska föra det vidare till de ansvariga för butikskedjan.

– Jag tycker det låter bra och ska absolut ta det vidare. Jag tror att vi kommer kunna hitta något sätt så att det blir bra.

Inne på Hemtex i Västervik kommer inte den nya förordningen påverka så mycket. Butikens plastbärkassar är miljömärkta och enligt butikschefen Lena Landberg är både personal och kunder miljömedvetna.

– Vi frågar alltid kunderna om de vill ha en påse och de flesta tänker till och försöker då ta sin vara som den är.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om