Nu rivs Ernebergsskolan

Rivningen inleddes med en miljösanering förra veckan. Sedan startade maskinrivningen. Bit för bit plockas skolbyggnaderna på Ernebergsskolan i Gamleby ner för att ge plats åt en ny, stor förskola.

Mats Forsell är arbetsledare för rivningen av de båda skolbyggnaderna.

Mats Forsell är arbetsledare för rivningen av de båda skolbyggnaderna.

Foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

Västervik2013-02-13 06:41

Mats Forsell från Akon Service AB är arbetsledare för rivningen. Han berättar att de ska vara klara med rivningsarbetena den siste mars. Än så länge går allt enligt planerna.

– Vi kommer säkert att hinna med det innan, om det inte blir några problem, men den tiden har vi på oss, säger han.

Förutom hus 04 och skoldelen av hus 03 ska kallförrådet på skolgården rivas. Kvar blir, tillsvidare, matsalen. Eleverna på Erneberg, som numera håller till i en rad paviljonger, går nämligen dit och äter fortfarande.

Även den del av hus 03 som används av förskolan Linnean blir kvar, åtminstoner ett par år till.

Läs mer om rivningen och bygget av den nya förskolan i onsdagens papperstidning!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om