Nu har sommaren börjat
Många aktiviteter för barnen på Lysingsbadet.
Fy bubblan. Alicia Lundberg, 3,5 år, förvandlar såpan till jättebubblor. Foto: MAGNUS GLANS
Foto:
-Det är skönt, konstaterar Joakim Moberg från Jönköping som verkligen ser ut att trivas i vattnet.
Vid poolkanten står syskonen 12-åriga Josefine och 9-åriga Johanna Arnoldt från Norrköping och huttrar efter att ha badat.
-Det var faktiskt lite kallt, erkänner de.
-Idag är första dagen på semestern som vi har dåligt väder, fortsätter Josefine.
Den kalla blåsten hindrar dock inte barnen från att kasta sig i vattenrutschbanorna.
-Ingen fara. Det är bara på land jag huttrar, säger 11-årige Jonathan Fältsjö från Västervik, som skakar efter att ha åkt vattenrutschbana.
Även Ida Sjöblom, 9 år från Västervik är kall på land. Hon är blå om läpparna.
- Det är varmare i vattnet, säger hon.
Att bada är inte de enda aktiviteter som erbjuds barnen på Lysingsbadet. Under lördagen var det invigning av "Sommar Verkstán". Det är andra året Lysingsbadet satsar på aktiviteter för sommarlediga barn och ungdomar.
- Nytt för i år är bland annat en spökvandring, berättarBisse "Bus" alias Beatrice Jansson Johansson som tillsammans med Malla "Prick", båda från Teaterskeppet håller i "Sommar Verkstán".
Det kommer att bjudas på nya aktivitetervarje vecka fram till vecka 32. Denna vecka blir det förutom spökvandring disko, teaterföreställningar och sandslottsbygge.
Annat som uppskattas av barn är ansikts- och kroppsmålning.
-Det kommer vi även att ha på diskot, säger Anna Ekelund som under lördagen hade fullt upp att uppfylla barnens önskemålningar.
När Alicia Lundberg, 3,5 år från Västervik har fått en ansiktsmålning på kinden tar hon sikte på en stor hink med såpbubblor. Efter mycket koncentration och ansträngning lyckas hon skapa jättestora bubblor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!