Nu går också tjejer på LAN
LAN-partyn har i första hand varit en angelägenhet för teknikintresserade killar. Men den bilden är så sakta på väg att förändras. Nu är allt fler tjejer på väg att göra grabbarna sällskap vid datorerna.
Nöjd och glad. Sekreteraren i föreningen Lava, Adam Abenius, kunde glädja sig åt att LAN-partyt hade lockat många deltagare.
Foto:
- Folk har kommit från hela landet. De har upptäckt vårt party på olika hemsidor som vi annonserat på, berättar Adam Abenius som är sekreterare i arrangörsföreningen Lava.
Anledningen till det stora intresset är, enligt Adam Abenius, att föreningen inte har behövt ta någon entré den här gången och att sponsorer har varit generösa med priser till vinnarna i tävlingarna.
- Men de flesta är nog här för att umgås med kompisar, säger Adam Abenius.
När föreningen för fem-sex år sedan arrangerade det första LAN-partyt i Västervik fanns det inte en enda tjej bland deltagarna. I dag är det annorlunda, även om grabbarna är i stor majoritet.
- Många tjejer vågar nog inte. De är för fega, säger en tjej till VT.
Men några som vågade var trion Linnéa Stenberg, Malin Larsson och Josefin Nyman, som VT hittade i mörkret framför en dataskärm. De satte sig vid datorerna redan på onsdagskvällen och har sedan tillbringat nästan all tid i Bryggaren.
- Det är första gången för oss. Vi har lärt oss spela den här veckan, berättar tjejerna som nog ändå tycker att det sociala umgänget kommer före spelandet.
Däremot var det kanske inte alltid en höjdare att sova i foajén till Bryggaren.
- Det har varit ganska mycket skrik och stoj, berättar de.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!