- Tänk så ung man såg ut på det där fotot. En sån där hade min farfar.
Liknande kommentarer hördes under hela kulturdagen med tema 60-tal. Studieförbundet vuxenskolan och Hembygdsföreningens gemensamma satsning gick verkligen hem. Hur många besökare som kom under dagen var svårt att uppskatta. Men parkeringen var full med bilar och det var trångt i Odenskans.
Förutom utställning av köksföremål, kläder, tidskrifter, textiler, grammofonskivor och mycket mer, fanns det mängder med foton och tidningsartiklar att studera.
Utanför bygdegården visades veteranbilar och traktorer, en del nog något äldre än från 60-talet. En av dagens höjdpunkter var skolbarnen som sjön och spelade under ledning av Lars-Peter Eriksson. Ett annat populärt inslag var mopedrallyt. Ett 50-tal mopeder, de flesta av äldre datum, hade tagit sina ägare ändå från Västervik till Odensvi. Färden tog drygt två timmar, för det gällde ju att hålla ihop så ingen kom på efterkälken.
En riktig succé blev kulturdagen i Odensvi. Mycket arbete har legat bakom och särskilt stor beundran kan man hysa för damerna i köket som såg till att alla fick sina ägg- och sillsmörgåsar, som utlovat.