"När det här är över ska jag hem och sova"
Det var tyst på Fogden när resultatet av vallokalsundersökningen kom strax efter klockan 20 på söndagen. Det såg ut att bli ännu en seger för alliansen.
Gunnar Jansson (S), Tomas Kronståhl (S) och Lena Segerberg (S) ville inte stirra sig blinda på vallokalsundersökningen utan väntar med analys tills alla röster är räknade. Foto: Ilkka Ranta
Foto: IR-FOTO/ILKKA RANTA
- Jag tänker inte i sådana termer för det har aldrig varit aktuellt med att tänka på sådant, säger Örnfjäder. När VT lämnar Socialdemokraternas valvaka är finns hoppet fortfarande kvar för en rödgrön seger hos Krister.- Än ska vi inte säga något för det kan fortfarande bli en valseger. Och om vi vinner blir Mona Sahlin statsminister. Vid 22.30-tiden var nästan en tredjedel av rösterna till kommunfullmäktige räknade och då pekade det mot att Socialdemokraterna skulle få cirka 36 procent av rösterna. Det pekade även mot att Moderaterna blir större än Socialdemokraterna i kommunen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!