Efter slutpläderingar på torsdagsförmiddagen är förhandlingen i Göta hovrätt över.
Den åtalade mannen har redan dömts i tingsrätten till sex år och fyra månaders fängelse för grovt vållande till annans död, samt grovt vapenbrott och narkotikabrott.
Offrets mamma överklagade domen till hovrätten eftersom hon anser att mannen borde dömas för mord. Hon har, med hjälp av sin advokat, drivit fallet vidare.
– Jag tycker det har gått väldigt bra och att vi har fått en värdig avslutning, säger advokaten Elisabeth Aronsson.
Tror du att ni har någon chans att få till en ändring i domslutet?
– Absolut har vi det. Antingen fastställs domen eller så blir det en skärpning och jag tror det finns goda chanser för det.
Mamman är nöjd med advokatens insatser och högre straff för den åtalade mannen.
– Hon har varit helt suverän. Nu är det bara att vänta på hovrättens dom. För mig är det bara att samla nya krafter så att jag kan ta nya tag om vi förlorar, säger hon.
Mannens advokat, Fredrik Liljeblad, tror däremot inte att det blir någon förändring.
– Den här förhandlingen har följt gången i tingsrätten och samma saker har kommit upp. Jag ser inte att de skulle kunna döma på något annat sätt än vad tingsrätten kom fram till, säger han.
Det var den 8 oktober 2019 som mannen sköt sin före detta flickvän till döds i en bostad på Skyttegatan i Västervik.
Mannen överklagade först domen för grovt vapenbrott och åklagaren skickade in en anslutsningsöverklagan. Men efter att mannen drog tillbaka sin överklagan tvingades då även åklagaren dra sig ur. Åtalet gällande grovt vållande till annans död erkände mannen i tingsrätten.
Mamman beslutade sig för att driva fallet vidare på egen hand. Det innebär att hon kan bli skyldig att stå för rättegångskostnaderna, om hon förlorar i hovrätten, en kostnad som hon säger att hon är beredd att ta för att försöka skipa rättvisa åt sin dotter.
Under veckan har ett flertal insamlingar startats för att hjälpa henne om så skulle ske.
– Vi är så tacksamma för allt stöd och all omtanke vi får. Jag visste att folk ville hjälpa oss, men jag hade aldrig kunnat tro att det skulle bli en sådan uppslutning.
På torsdagseftermiddagen hade initiativen samlat in omkring 120 000 kronor. En del har också skänkt pengar direkt till mamman.
Domen i fallet väntas om två veckor, den 10 september.