Mordmisstänkt kan vara från Ankarsrum
Två män har gripits för ett tre år gammalt mord i Gislaved. Enligt vad VT erfar ska en de gripna vara hemmahörande i Ankarsrum.
- Vi vill i detta skede inte bekräfta eller kommentera om någon av de gripna personerna är hemmahörande i Västerviks kommun, säger Ramoz Karim på Jönköpingspolisens informationsenhet.
Det var i januari 2004 som en 54-årig lantbrukare hittades död efter att ha misshandlats i sitt hem i Båaryd utanför Gislaved. Polisens teori var att ett inbrottsförsök låg bakom mordet.
Fallet togs upp av programmet Efterlyst i oktober. Det resulterade i ett tips som gjorde att polisen fattade misstankar mot de båda männen.
- En omfattande utredning startade med många förhör och mycket teknisk bevisning har under tiden samlats in, säger Johan Frisk, utredningsledare vid polismyndigheten i Jönköpings län i ett pressmeddelande.
De två personer som nu är anhållna är skäligen misstänkta för mord, vilket är den lägre graden av misstanke.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!