Föreningens långsiktiga mål är att helhjärtat satsa på att ordna läger och vara en plats för föreningar.
– Då behöver vi kunna ha öppet året om och för att kunna ha det behöver vi renovera, säger Ulrika Pecher, Föreningar i Tjust.
Hon tillägger att Marsbäcken även behöver tillgänglighetsanpassas. En av föreningarna som håller till på Marsbäcken är Westerviks roddklubb som satsar stort på pararodd, rodd för funktionshindrade, vilket är ett ytterligare ett skäl till att gården behöver tillgänglighetsanpassas.
Därför har Föreningar i Tjust startat ett insamlingsprojekt, Aktiv 2025. Målet är att samla in två miljoner kronor före september månads slut.
– Det är en ganska häftig utmaning, men vill man något tillsammans är egentligen ingenting omöjligt, säger Ulrika Pecher.
Hittills har projektet fått in 200 000 kronor.
– Det är fritt fram för alla som vill att skänka en peng, men vi riktar oss främst mot företag som har möjlighet att stötta sådan här verksamhet. Som sponsor kan man köpa vårdnaden av ett träd, säger Ulrika Pecher.
Hon förklarar att sponsorn får en liten skylt uppsatt vid en av Marsbäckens många ekar.
– Vi har kämpat för att Marsbäcken ska få finnas kvar sen 2012. En sån här plats behövs, den är viktig att bevara.
Hon berättar att många Västerviksbor har en anknytning till platsen.
– Det vill vi ska leva kvar. Att vara på läger är ett minne för livet och om vi kan ha året runt-öppet kan många fler få uppleva det, säger Ulrika Pecher.