Många getingfall på akuten i år

Det är sting i getingarna i sommar och på akutmottagningen i Västervik tycker man sig ha tagit emot ovanligt många stuckna patienter.

Akut. Getingsommaren känns av på akutmottagningen i Västervik.

Akut. Getingsommaren känns av på akutmottagningen i Västervik.

Foto: Maria Björkenborn

Västervik2016-07-31 08:15

I torsdagens VT rapporterades om att det är getingår i år. Marika Berg, verksamhetschef på akutmottagningen i Västervik, tycker sig ha upplevt effekterna av det, även om hon inte har någon exakt statistik att hänvisa till. Många akutfall har kommit in, vilket inte nödvändigtvis beror på att det är mer getingar än vanligt. Många söker för att de är oroliga helt enkelt. Getingstick i allmänhet är inte farligt, även om det gör väldigt ont, säger hon. Man kan bli yr och känna sig konstig för att det är läskigt att bli stucken.

- Om man inte blir svullen i hela armen, får svårt att andas och blir yr när man blir stucken på handen, kan man ta det lite lugnt. Allt beror på var sticket tar och hur många getingstick man utsätts för, menar Marika Berg.

Om man är allergisk mot getingar vet man inte det förrän andra gången man blir stucken, eftersom kroppen behöver känna igen ämnet sedan tidigare. Vid en allergisk chock blir det en onormalt stor reaktion i hela kroppen och det kan vara livshotande. Kraftig svullnad och svårigheter att andas är akut och då är det ambulans som gäller.

– Man ska se till att sött inte står framme. Barn som dricker ur en läskburk kan lätt bli stuckna i munnen och de svullnar lättare upp än vuxna, eftersom de har mindre utrymme i kroppen. Äldre brukar inte vara känsliga och har man inte fått någon kraftig reaktion tidigare i livet, så är man inte allergisk, säger Marika Berg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om