Lori återvände till Västervik

Fem riktigt gamla segelbåtar i trä har gästat Skärgårdsfestivalen. En av dem är havskryssaren Lori som tidigare tillhörde överläkaren Göran Gibsson från Västervik.

Gotthard Elveson från Bommarboda utanför Åkersberga köpte Lori 1985. "Jag blev störtförälskad", säger han. Foto: Magnus Karlsson

Gotthard Elveson från Bommarboda utanför Åkersberga köpte Lori 1985. "Jag blev störtförälskad", säger han. Foto: Magnus Karlsson

Foto: Magnus Karlsson

Västervik2011-07-19 16:05

De skulle ha varit 25 båtar, men blev bara fem på grund av kraftig motvind. Den kraftigt byggda havskryssaren Lori hade däremot inga problem med sjögången och lade till i Västervik i måndags.

Gotthard Elveson och Lena Ström, från Bammarboda utanför Åkersberga, har ägt båten i 26 år.

Lori är byggd 1913 och tillhörde tidigare Västerviksläkaren Göran Gibsson mellan 1959-1976.

- Formen är unik och båten finns bara i ett exemplar. De som beställde den har typen av båtar var rikemansfolk. Så Gibsson måste ha haft gott om pengar, säger Gotthard.

Han förklarar att så kallade havskryssare är tunga segelbåtar tillverkade för havssegling. Lori väger 11 ton, gör sju knop och skrovet är helt byggt i ek.

- Jag blev störtförälskad. Jag gillar modellen. Den är kraftig och rymlig, men ingen bra kryssare förstås, säger Gotthard.

Han och Lena har seglat i Västerviks skärgård en gång tidigare.

- Det är kul att se andra skärgårdar än Stockholms. Här är det färre öar. Man är ute i havet direkt, konstaterar han.

I kväll lossar de ankaret och seglar vidare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om