Sällskapsspel är årets julklapp 2023. Det har HUI bestämt, som för 36:e året i rad har korat årets julklapp i Sverige.
– Sällskapsspel är en klassisk julgåva, som nu återupptäcks av nya generationer. I en omvärld präglad av krig, våld och ekonomiska svårigheter blir sällskapsspelet en möjlighet att för en stund koppla bort världen utanför och istället uppleva samvaron med nära och kära, säger Emma Hernell, vd på HUI, i ett pressmeddelande.
Hemma hos Malin Ekdahl och Magnus Andersson i Västervik är det hemmaspel en torsdag i november. Uppemot tolv personer brukar träffas varje vecka och spela ihop, men just den här kvällen är de bara fem. Förutom värdparet är det Johan Mårtensson, Lise-Lotte Eriksson och David Peterson Ramvall.
Vad gillar ni mest med brädspel?
– Jag gillar det kluriga, att lista ut bästa besluten och hur man får mest poäng, säger David.
– Att förstöra för alla andra, skrattar Malin.
Stämningen runt bordet är familjär och gemytlig. Alla har ett starkt intresse för brädspel, som de delar med varandra, men det varierar hur de hittade det. För Lise-Lotte var det en slump.
– Jag och sonen (hon nickar mot Johan bredvid sig) var ute och gick för några år sedan, när vi såg att de hade visning av brädspel på biblioteket.
Det var föreningen som var där och berättade om sin verksamhet och sina träffar, som vanligtvis äger rum på Järnet i Västervik.
– Jag gick dit och sedan har jag aldrig slutat. Jag tycker att det är helt underbart, säger Johan, som spelar fyra–fem kvällar i veckan.
Männen är i majoritet bland aktiva brädspelare, men det finns också flera kvinnor som spelar i Västervik. En av dem är alltså Lise-Lotte, som spelar mycket för gemenskapen. Hon tycker även att det är roligt att det är så blandade åldrar på spelarna. Det är allt från barn till dem som uppnått pensionsålder.
Men att det är stora variationer i ålder hos dem som är med, är inget som Malin brukar tänka på.
– När vi spelar, så finns inte ålder. Vi är på samma nivå, säger hon.
Eftersom det finns så otroligt många brädspel, finns det såklart ett brädspel för varje tillfälle. Nästan. Vi bad Magnus att lista spel för tre olika tillfällen eller typer av spelare: barnfamiljen, parmiddagen och slutligen något som passar den som vill testa ett seriöst brädspel, men samtidigt är nybörjare.
Till barnfamiljen rekommenderar han "7 Wonders Architects", där man ska bygga upp sitt underverk först med hjälp av olika kort. Det är ett snabbt och enkelt spel. Ett plus är att man kan vara så många som sju spelare.
"Carcassonne" går ut på att lägga brickor till ett landskap, lite som pussel. Fungerar för barn från fyra år.
Det tredje barnspelet är "The Quacks of Quedlinburg". Där är man kvacksalvare och ska koka en gryta med olika ingredienser.
För parmiddagen tipsar Magnus om "Splendor", där man samlar ädelstenar och växlar in dem för att kunna bygga.
"Shit happens" är ett spel som ofta kommer fram när han och Malin har fest. Det är ett humorspel med olika situationer.
"Point City" är ett helt nytt spel som handlar om att bygga en stad.
Tre lite mer avancerade spel är "Cascadia", "Medow" och "Everdell", som alla har det gemensamt att de innehåller en hel del djur och natur.
I det sistnämnda spelet ska man bygga en stad i skogen, där man får hjälp av olika djur. I "Medow" ska djuren placeras i sin naturliga boendemiljö.