Kvintett stal på jobbet och sålde godset vidare
Fem män stal stal på jobbet.Stöldgodset sålde de vidare. I måndags anhölls de och förhördes. De flesta har gjort medgivande och flera andra namn har dykt upp i utredningen.
- De kan inte försvåra utredningen, de har förhörts, säger åklagaren Johan Henningsson.
Men de är knappast välkomna tillbaka till jobbet.
- Vi har sagt att de får vara hemma under tiden som utredningen pågår, uppger en representant för det drabbade företaget. Hur det blir med anställningen i framtiden får vi diskutera individuellt med de misstänkta, om det handlar om nyckelpersoner kan de kanske få vara kvar. Vi vet inte riktigt hur vi ska hantera det här i dagsläget.
På företaget har det en längre tid funnits misstankar om stölder. I måndags hade företaget fått fram så mycket information och namn på misstänkta att det kunde göras en polisanmälan. En och en plockades de fem misstänkta männen, i åldern 38 till 57 år, in till polisen där de anhölls och fick vara kvar ett dygn.
- De är misstänkta för stöld av sitt företags produkter. De har också sålt produkterna vidare, säger Johan Henningsson.
Om de har jobbat tillsammans eller var för sig är för tidigt att uttala sig om. Inte heller är det klart hur pass omfattande stölderna varit eller hur länge de har pågått.
Under de förhör som har hållits med de fem misstänkta har det kommit fram uppgifter som pekar på andra anställda på företaget.
- Flera är misstänkta, bekräftar Johan Henningsson, åklagare.
Det kan röra sig om lika många till, enligt uppgift till VT.
Ingen av de fem männen är kriminellt belastade. De har gjort medgivande i olika grad under förhören. I kvintetten ingår vanliga arbetare, inte någon i chefposition.
Utredningen går nu vidare. Bland annat kommer flera personer att kallas till förhör
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!