"Jag litar på det sjuk vården rekommenderar"

Mathias Lifberg är pappa till ettåriga Emma och han litar på de rekommenderade vaccinationerna. Det skulle kännas dumt att låta bli om barnen blev sjuka sedan, säger han.

Emma Lifberg (i mitten) har fått alla de rekommenderade vaccinationerna. Emmas syskon heter                     Oscar och Julia Lifberg. Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Emma Lifberg (i mitten) har fått alla de rekommenderade vaccinationerna. Emmas syskon heter Oscar och Julia Lifberg. Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Västervik2012-06-28 00:00

Emma Lifberg fyllde ett år i mars och hon har fått de vaccinationer som BVC rekommenderat. Emmas pappa Mathias Lifberg har stor tilltro till barnhälsovården och säger att han litar på deras rekommendationer, även om svininfluensavaccinet fick honom att fundera.

- Man reflekterade lite mer när det fanns barn som fick sömnsjuka och undrade vad barnen egentligen får för något. Men jag litar på sjukvården, jag skulle känna mig dum om jag valde bort vaccination och mitt barn skulle bli sjukt.

Mathias säger att BVC har svarat på frågor om han har undrat något, men att han förutsätter att vaccinationerna är bra. Vaccinerna mot till exempel polio och stelkramp är inte direkt nya, menar han.

- Det känns mer osäkert med ett nytt vaccin som vid svininfluensan.

Alla som har fått en spruta vet att det kan göra ont men Mathias Lifberg säger att det inte är så jobbigt om barnen blir ledsna vid en vaccination. Det är för en god sak, menar han.

- Det viktigaste är nog hur de gör det, det är bra om vårdpersonalen håller barnet och ger sprutan och att föräldern får ge tröst sedan.

Vaccinvägrar av religiösa skäl

Antroposoferna. De svenska antroposoferna har sitt centrum i Järna och Ytterjärna, söder om Södertälje. Filosofin anser att det finns en förståelig andlig värld och de är grundare av bland annat Waldorfpedagogik. Enligt Antroposoferna är sjukdomar som mässling och påssjuka en naturlig kris i ett barns liv som kan påverka dem positivt.

Källa: Wikipedia

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om