Bolaget Fu-gen Storage 2 AB, ansökte om att få bygga fyra skärmtak på totalt 292 kvadratmeter, två stycken energiomvandlare, samt en byggnad på 75 kvadratmeter för kontrollutrustning, på Karstorpsområdet.
Fu-Gen, som verkar inom energibranschen, jobbar bland annat med att etablera och driva vindkraftsparker och batterilagring.
Deras affärsidé är att leverera ellagringstjänster till Svenska Kraftnät. Därför ansökte de om bygglov på den outnyttjade tomten på Karstorpsområdet.
Just batterilagring beskrivs av företaget kunna lösa en av utmaningarna med förnybar elproduktion. Utmaningen är ju att elen inte alltid produceras när människor vill använda den, och att elen behöver lagras tills den ska användas. När anläggningen väl är byggd kommer den bara kräva periodvis tillsyn.
Nära Karstorp finns ett ställverk, alltså en plats där inkommande och utgående elledningar kopplas samman.
Västerviks Miljö & Energi AB skriver i sitt remissvar att den valda platsen nära ställverket innebär en stor teknisk fördel, och att de har uppvaktats av flera aktörer inom batterilagringsbranschen det senaste året. Fu-Gen skriver i sin ansökan att de hoppas kunna samarbeta med Västerviks Miljö & Energi för att leverera el från batterilagret när det behövs i det lokala elnätet.
Flera personer som äger närliggande fastigheter har dock varit kritiska.
En person räds att det förekommer giftiga gaser, och en annan undrar över mängden strålning. Båda två ifrågasätter brandskyddet. Fu-gen svarar dock att frågan om brandskydd kommer behandlas och att anläggningen följer de regler och lagar som finns.
I augusti i år godkändes bygglovet, men det upphävdes i december av Länsstyrelsen - dock inte på grund av grannarnas kritik.
Bygglovet upphävdes eftersom byggnaderna placerades 2,9 meter från tomtgränsen, när det tillåtna avståndet är 4,5 meter.
Fu-Gen kommer dock försöka igen.
– Efter denna feedback från länsstyrelsen har ett reviderat underlag skickats till kommunen med avståndet till tomtgränsen taget i beaktning utan andra stora ändringar, svarar Linda Mellin på Fu-Gen i ett mejl.
Bolaget hoppas på ett positivt bygglovsbesked inom de närmsta veckorna.
– Anläggningen planeras att byggas om all projektering går bra under senare delen av 2024, eller i början av 2025, avslutar hon.