Inget eget HVB-hem i Västerviks kommun
"En del behöver faktiskt lämna kommunen och bryta negativa mönster."
- Vi tror att vi klarar budgeten för både äldre- och handikappomsorgen, säger socialchef Björn Hjortsberg. Men vi har ett krav på oss från kommunstyrelsen att inte bara hålla budgeten, utan att gå plus med 600 000 kronor.
Det stora bekymret för socialförvaltningen är egentligen kostnaderna för institutionsplaceringar av barn och ungdomar. Individ- och familjeomsorgen har haft i uppdrag att se över möjligheterna att minska kostnaderna för så kallade externa placeringar det vill säga att barn och ungdomar skickas till andra kommuner och undersöka om det vore möjligt att hitta lösningar på hemorten i stället.
- Vi har haft en del dyra placeringar, säger Marie-Louise Lundgren (m), ordförande i socialnämnden. En kostade 6 600 kronor per dygn, och det var det som fick kommunstyrelsen att reagera.
Ett HVB-hem, hem för vård och boende, har föreslagits i Västerviks kommun. Nu har socialnämnden avskrivit alla sådana planer.
- Jag tror inte att det skulle bli billigare, säger Marie-Louise Lundgren. Om vi hade ett sånt hem här, då skulle det kosta lika mycket.
I stället vill man försöka minska kostnaderna genom att se till att barn och ungdomar inte vistas på institution längre än nödvändigt, och jobba mer med lösningar på hemmaplan.
Marie-Louise Lundgren menar också att det kan vara en poäng i att barn och ungdomar som behöver en tid i särskilt boende skickas till någon annan kommun.
- En del behöver faktiskt lämna den här kommunen, bryta negativa mönster och börja om någon annanstans, säger hon.
Eftervård är också viktigt att det finns till exempel en stödfamilj för den som kommer tillbaka efter att ha vistats i ett HVB-hem.
- Utan eftervård blir det dyrt, säger Marie-Louise Lundgren.
Socialnämnden träffas igen under hösten för att diskutera hur den nya eftervården ska byggas upp.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!