Hyreskrav på 2,9 procent

Bostadsbolaget vill höja hyrorna med 2,9 procent för sina hyresgäster. Det ligger i nivå med fjolåret och är något lägre än de genomsnittliga ökningarna.

Ska Bostadsbolagets vd Sven-Åke Lindberg och hyresgästföreningens Lars Hilding vara lika nöjda efter årets avtalsförhandlingar?Arkivfoto: Anders Steiner

Ska Bostadsbolagets vd Sven-Åke Lindberg och hyresgästföreningens Lars Hilding vara lika nöjda efter årets avtalsförhandlingar?Arkivfoto: Anders Steiner

Foto: Steiner Anders

Västervik2009-01-16 00:07
Den 10 februari sätter sig parterna, Bostadsbolaget och Hyresgästföreningen, vid förhandlingsbordet. 1 mars ska de nya hyrorna träda i kraft.På torsdagen överlämnade Bostadsbolaget sitt krav.- Vi har precis fått hyreskravet och det ligger på 2,9 procent, ungefär som förra året och då hamnade vi till slut på en ökning med 2,7 procent, säger Lars Hilding på Hyresgästföreningen.I hyreskravet specificerar Bostadsbolaget sina kostnader:Eltaxan har höjts.Vattenavgifterna har höjts.Soptaxan är oförändrad.Fjärrvärmen har höjts.Lönekostnaderna stiger.Kostnaderna för underhåll och reparationen stiger.När det gäller räntekostnaderna är det något osäkrare. Bostadsbolagets vd Sven-Åke Lindberg, konstaterar att räntorna höjdes kraftigt under 2008. Riksbanken har sänkt räntan.Men bankerna har större marginaler och det motverkar, säger Sven-Åke Lindberg. Bostadsbolagets krav på 2,9 procent ligger långt under rikssnittet på 5,7 procent. Hittills har avtal slutits av 164 parter runt om i landet och efter förhandlingarna ligger hyresökningarna i snitt på 2,94 procent.- I vår region ligger snittet lite högre, säger Lars Hilding.En hyresökning med 2,9 procent för en lägenhet som i dag har en hyra på 4 500 kronor innebär en ökad kostnad för hyresgästen med 135 kronor i månaden.- Vi värnar låga kostnadsökningar. Det ska vara tryggt att bo hos Bostadsbolaget. Vi har väl underhållna fastigheter och kommer att göra omfattande renoveringar på Viborgsgatan med bland annat stambyten under 2009, säger Lindberg.Under 2000-talet har Bostadsbolaget presenterat hyreskrav som varit mycket glädjande för hyresgästerna. 2000 blev det 0 kronor, 2006 blev det 15 kronor.Bostadsbolaget har nästan 2 900 lägenheter i Västerviks kommun.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om