"Hur ska vi nu få fiber i Yxered?"

I Yxered är besvikelsen stor efter beskedet att det inte blir några pengar för fiberutbyggnad från Jordbruksverkets landsbygdsprogram. Men enligt Mee Särneroth på Västervik miljö och energi finns det ändå hopp.

Anders Lagerman är en av flera som är angelägen om att få fiber till Yxered.

Anders Lagerman är en av flera som är angelägen om att få fiber till Yxered.

Foto: Ulrik Alvarsson

Västervik2021-02-04 10:00

Anders Lagerman är bosatt i Yxered och berättar att samhällsföreningen var tidigt ute med att försöka få till en bredbandsutbyggnad.

Han, med flera, undrar nu om och när de kan hoppas på att det börjar grävas för fiber.

Ett problem för Yxered har varit att viljan att ansluta sig till fiber har varit för låg, det andra problemet är att det bor för lite folk här för att de skulle ha chans att komma med i Landsbygdsprogrammet.

– Vi vet inte hur de räknar på anslutningsgraden. Här ute finns ju bygdehus och fritidshus som ingen har bott i på åratal och då är det klart att vi inte kommer upp i någon vidare anslutningsgrad, säger Anders Lagerman.

Men Mee Särneroth på Västervik miljö och energi förklarar att anslutningsgraden räknas på antalet fastboende och inte räknar med vare sig fritidshus eller gamla ödehus.

Nu står hoppet till ett nytt stöd från PTS, Post och telestyrelsen, som i maj kommer att utlysa 1,6 miljarder kronor.

– Det ska gå till att täcka upp vita fläckar på kartan. Vi har just nu ungefär 1 000 hushåll i kommunensom inte har tillgång till fiber.

Enligt Särneroth är det regionen som kommer att få i uppgift att fördela pengarna enligt en prioritetslista.

– När den kommer ut är tanken att vi ska försöka ansöka om så många som möjligt. Här tror jag att vi har chans att lyckas med att få med Yxered-Tibbhult. Och det finns fler områden som vi gärna skulle vilja bygga i.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!